Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıra Halep'e geldi

Giriş Tarihi: 11.6.2013 12:21

Suriye'de Esat yönetimi kilit bölge olan Kusayr'i ele geçirdikten sonra şimdi muhaliflerin kalesi olarak bilinen Halep'e geniş çaplı bir saldırı başlattı. Rejim Kusayr'den sonra Halep'i de alarak Özgür Suriye Ordusuna bir büyük darbe daha vurmaya hazırlanıyor.

Suriye'de bir ay öncesine kadar savaş kitlenmiş durumdaydı. Mayıs ayının ilk haftası Kusayr'e operasyon başlatan Esat yönetimi, Lübnan'dan gelen Hizbullah üyelerinin de desteği ile geçen hafta Kusayr'i ele geçirmeyi başardı.

Kusar, konum itibariyle Suriye'deki iç savaşta stratejik önemi olan bir bölgeydi. Hem Suriye'nin liman kentleri olan Tartus ile Lazkiye'nin hem de Lübnan'ın başkent Şam'la olan bağlantısını sağlayan bir noktadaydı. Buranın rejim tarafından ele geçirilmesi, iç savaşın dönüm noktası oldu.
Şam yönetimi şimdi muhaliflerin kalesi olan Halep'i ele geçirmenin hesabını yapıyor. Bunun için önce Halep'in dış semtlerine baskınlar düzenlendi. Hafta başından bu yana Halep merkezine çıkan kilit bölgelerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Rejimin operasyonlarına Kusayr'de olduğu gibi yine Hizbullah'dan destek geliyor.

Suriye'de hesaplar bununla sınırlı değil. Halep ile birlikte başkent Şam'ın dış mahalleleri de muhaliflerin kontrolündeydi. Rejim Şam'ın güvenliğini sağlama almak için dış semtlere de operasyonlar düzenlediği ayrıca Humus ve İdlip kentlerini de yeniden kontrol altına almaya çalıştığı biliniyor.

Suriye'deki iç savaşta rejimin muhaliflere karşı önünün açıldığını belirten Arap kaynaklar, bu operasyonların Reyhanlı saldırısı ve sonrasında Türkiye'de patlak veren gezi protestolarıyla aynı döneme denk gelmesine vurgu yapıyor. Ortadoğu'daki bir çok yayın organına göre Türkiye'deki gezi protestoları Başbakan Erdoğan'ın Suriye konusundaki dış politikasını hedef alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra Halep'e geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN