Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sızıntı kayboldu

Giriş Tarihi: 12.6.2013

ABD istihbarat birimlerinin milyonlarca kişiyi telefon ve internetten takip ettiğini deşifre eden Edward Snowden, Hong Kong'da saklandığı otelden çıkıp sırra kadem bastı. Guardian gazetesiyse yeni belgeler açıklayacaklarını duyurdu

ABD'li istihbarat servislerinin vatandaşlara ait telefon ve internet verilerini izlediğini ortaya çıkaran Edward Snowden, ortadan kayboldu. Takip belgelerini İngiliz Guardian ve ABD'li Washington Post gazetelerine veren ve 3 haftadır Hong Kong'da saklanan 29 yaşındaki Snowden'in kaldığı otelden çıktığı öğrenildi. En son Mira isimli otelde kaldığı öğrenilen Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) eski çalışanı olan Snowden'in nereye gittiği hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Güvenlik gerekçesiyle otelden çıktığı açıklanan Snowden'in hala Hong Kong'da olduğu düşünülüyor. Kremlin'den önceki gün yapılan "Edward Snowden isterse sığınma talebini değerlendiririz" açıklaması kafaları karıştırdı. Guardian muhabirleri Snowden'in Çin'e gidebileceğini söyledi. ABD'de hakkında soruşturma açılacak olan Snowden, ülkesine dönmeyeceğini söylemişti. Öte yandan belgelerini kamuoyuna ilk duyuran İngiliz gazeteci Glenn Greenwald, gelecek günlerde konuya ilişkin "daha önemli" bilgilerin açığa çıkacağını söyledi. Greenwald, Snowden'ın verdiği diğer bilgilerin ne zaman açıklanılacağına karar verilmediğini söyledi. İngiltere'nin Ekvador Büyükelçiliği'nde yaklaşık 1 yıldır sığınmacı olarak yaşayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ise, "Edward Snowden bir kahraman ve son 10 yılın en ciddi olaylarından birini ortaya çıkardı. Artık güvende değil. Böyle bir olayın açık bir şekilde kamuoyuna sunulması sevindirici" dedi.

Belgeler için evlenmekten vazgeçti
ABD istihbaratlarınca gerçekleştirilen takip olayını ortaya çıkaran Edward Snowden'in balerin sevgilisi Lindsay Mills sessizliğini bozdu. Evlenmek üzereyken Snowden'in belgeleri sızdırmak için Hong Kong'a gittiğini anlatan 28 yaşındaki Mills kişisel bloğuna "Gözyaşlarım klavyeme dökülüyor. Bazen hayat bir 'hoşçakala' bile izin vermiyor" yazdı. Kimliğini kendi isteğiyle açıklayan Snowden, "İnsanları baskılardan kurtarmakla yükümlü" olduğunu söylemişti. Beyaz Saray'ın internet sitesinde Snowden'ın affedilmesi için açılan dilekçeye ise 30 bin kişi imza attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sızıntı kayboldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN