Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Clinton'dan Obama'ya Suriye uyarısı

Giriş Tarihi: 13.6.2013 21:13
Eski ABD Başkanı Bill Clinton, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'de muhalefeti destekleme konusunda daha güçlü hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Politico Dergisi'nin haberine göre, Clinton, Suriye'de muhaliflerin desteklenmesinden yana aktif bir tutum içindeki senatör John McCain'in kurucusu olduğu Uluslararası Liderlik için McCain Enstitüsü'nde, basına kapalı yapılan bir toplantıda konuştu.

"ABD Başkanı Obama'nın Suriye'de muhalefeti destekleme konusunda daha güçlü hareket etmesi gerektiğini" belirten Clinton, Obama veya herhangi bir başkanın, kamuoyu anketlerine çok dikkat ederek kendilerini "tamamen aptal" konumuna düşürme riski taşıdığını kaydetti. Bu noktada kendisinin Kosova ve Bosna kararlarını referans olarak veren Clinton, anketlerde Amerikan halkının, başkanın bir konuyu yapmasını istemediğini söylediğinde, bunun, gerçekten yapılmaması istedikleri değil, dikkatli olunması çağrısı yaptıkları anlamına geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Onlar sizi kazanmanız için, yolun ötesini görebilmeniz için seçiyor. Bir liderin kendi kafasına göre gitmesini ve popüler olmayan işler yapmasından da bahsetmiyorum. Kastım şu ki, insanlar size 'hayır' dediğinde, çoğunlukla size dev bir sarı ışık yakıp 'Allah aşkına dikkatli ol, bize ne yaptığını söyle, doğru düşün' diyor. Eğer harekete geçmeyi reddederseniz ve felakete neden olursanız, tüm yumurtalar kırıldığında söyleyemeyeceğiniz tek şey 'İki yıl önce sizlerin yüzde 80'i buna karşıydı' demek. Tamamen aptal gibi görünürsünüz. Dolayısıyla, Amerikan halkına güvenmeniz ve onlara ne yaptığınızı söylemeniz ve bunu satabilmeyi ummanız lazım."

Clinton, bunun yanında ABD başkanlarının, ABD'nin denizaşırı krizlere müdahil olup olmaması hakkında kamuoyu anketlerini çok fazla değerlendirmekten kaçınması gerektiğini dile getirdi.

Obama'nın Suriye konusunda daha kararlı bir eylemde bulunmasını isteyen senatör John McCain'in sorusunu yanıtlarken Clinton, "Bazıları 'Bak çok büyük bir bir karışıklık, uzak durun' der ama bence bu büyük bir hata. Bu konuda size katılıyorum" diye yanıt verdi. "Bazen çok büyük taahhütler altına girmedikçe, olayları yakalamaya çalışmanın daha iyi olduğu" değerlendirmesinde bulunan Clinton, "Hiç kimse Suriye'de Amerikan askeri olmasını istemiyor. Şu anda tek soru Rusya, İran ve Hizbullah tepeden tırnağa oradalar, onların bu kazanımlarını yavaşlatmayı ve gücü dengelemeyi deneyecek bir şeyler yapmalı mıyız ki, galip olmak için muhalifler yeterli bir şansa sahip olsunlar, tabii eğer halkın çoğunluğu tarafından destekleniyorlarsa?" diye sordu.

Clinton, ayrıca, "Bence geçmişten aşırı dersler de almamalıyız. Suriye, Irak ve Afganistan değil. Kimse oraya asker göndermemizi istemiyor. Bence bu daha çok 1980'lerin Afganistan'ı, Sovyetlerle savaşırken" dedi ve o dönemin Başkanı Ronald Reagan'ın Afganlılara çok büyük yardım yapmamasına rağmen, savaş sonrası Afganistan'da boy göstermemesinin hata olduğunu kaydetti. Ancak Clinton, Suriyeli muhaliflere yardım konusunda özel bir tedbirden bahsetmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Clinton'dan Obama'ya Suriye uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN