Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane elçiye 'fuhuş pazarlığı' suçlaması

Giriş Tarihi: 13.6.2013

Brüksel'de "Efsane" olarak anılan ABD'nin Belçika Büyükelçisi Howard Gutman, küçük yaştaki çocuklarla fuhuş pazarlığı yapmakla suçlanıyor

ABD'nin Belçika Büyükelçisi Howard Gutman'ın, "fahişeler ve küçük yaştaki çocuklarla fuhuş pazarlığı yaptığı" öne sürüldü. Amerikan NBC haber kanalının, diplomatik personel hakkındaki suçlamaları içeren bir belgeye dayandırarak yaptığı haberleri reddeden Gutman, "Asılsız iddialara dayanarak, Belçika'daki onurlu görevime leke süren haberleri, öfke ve üzüntüyle takip ediyorum. Hayatımın hiçbir döneminde böyle işlerle alakam olmamıştır" dedi. NBC'nin haberine göre, Gutman vakası, ABD Dışişleri Bakanlığı personelinin uygunsuz davranışları hakkında hazırlanan bir raporda ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Rapor, Gutman'ın rutin olarak, ABD'li görevlileri atlatarak, fahişelerle ve küçük yaştakilerle fuhuş pazarlığı yaparken görüldüğünü ortaya çıkarıyor. İşin utanç verici yanı, raporda Belçikalı güvenlik görevlilerinin ve diplomatik personelin bu durumdan haberdar olduğu da belirtilmiş.

8 BENZER OLAY DAHA VAR

Brüksel'de uzun yıllardır yaşayan deneyimli bir muhabir, The Cable'a yaptığı açıklamada "Gutman burada tam bir efsane, insanlar onu yerel halkın adını bile duymadığı kasabalara giden Amerikalı adam olarak tanıyor" derken, Gutman'ın Belçika televizyonlarında fazlaca göründüğünü de sözlerine ekledi. Gutman hakkındaki fuhuş iddialarının Belçika kamuoyunda çok ses getirmeyeceğini aktaran muhabir, eğer işin içinde yaşı tutmayan çocukların bulunduğu ispatlanırsa olayın tam bir skandala dönüşeceğini söyledi. CBS kanalının yaptığı habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin hazırladığı raporlara göre, 2012'de ABD diplomatik personeli hakkında cinsel suçları içeren 8 benzer olay daha var. Fakat raporda geçen hiçbir ismin ceza almaması, suçların hasıraltı edildiğine dair tartışmalar başlattı. Hakkında tutulan raporun ardından Washington'a çağırılan ve Dışişleri Bakanı Müsteşarı Patrick Kennedy'ye hesap veren Howard Gutman, görevine devam etmek üzere Belçika'ya döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane elçiye 'fuhuş pazarlığı' suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN