Alevler, 100 evi küle döndürdü

Giriş Tarihi: 14.6.2013

ABD'nin Colorado eyaletindeki orman yangınları kontrol edilemiyor. Bölgede 100 evin tamamen yandığı, binlerce insanın ise yaşadıkları yeri terk ettiği vurgulandı

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Amerikalıların kâbusu olan orman yangınları da geri döndü. ABD'nin orta kesiminde yer alan Colorado eyaletinde salı günü başlayan ve henüz kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle en az 100 ev kül olurken, binlerce insan yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı. Yangınların çıkış nedeni henüz tespit edilemezken, kaybolduğu iddia edilen bir kişiyle ilgili çalışmaların da sürdüğü belirtildi. İtfaiye ekiplerinin, söz konusu kişinin en son görüldüğü noktaya iki kez gittiği, ancak aşırı sıcak nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığı açıklandı. Bölgedeki 40 dereceyi aşan yüksek hava sıcaklığı nedeniyle itfaiyeciler çalışma sırasında büyük zorluklarla karşılaşıyor. 6 yangın söndürme helikopteriyle bir hava tankının da yangına müdahale etmeye çalıştığı ifade edildi. Yetkililer, yangının çıktığı alanların, geçtiğimiz yıl iki kişinin canına mal olan, 346 evin tamamen yanmasına yol açan yangının yaşandığı Waldo Kanyonu'na çok yakın olmasının da kötü anıları canlandırdığını bildirdi.

Yollar kapatıldı

Colorado'nun Royal Gorge bölgesinde de geniş alanların yanmaya devam ettiği açıklandı. Bölgenin en önemli bağlantı noktalarından olan Royal Gorge Köprüsü'nün de yangından etkilenmesi nedeniyle ulaşıma geçici olarak ara verildi. Arkansas Nehri'nin kenarındaki yollar da tedbir amaçlı olarak ulaşıma kapatıldı. Alevlerin hızlı biçimde ilerlemesinin, ormanlık alanlardaki doğal yaşamı da olumsuz etkilediği vurgulandı. Eyalette, Canon City kentindeki Old Max Hapishanesi'nin de yangından etkilenen yerler arasında bulunduğu bildirildi. Yangın henüz hapishaneye ulaşmamış olmasına rağmen, 900'den fazla tutuklu başka yerlere nakledildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevler, 100 evi küle döndürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN