NATO'dan Suriye açıklamasına ilk tepki geldi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ABD tarafından yapılan "Suriye kimyasal silah kullandı kırmızı çizgiyi aştı" şeklindeki net açıklamadan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 14.6.2013 14:03
Moldova Başbakanı Iurie Leanca ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, Suriye'de kimyasal silah kullanımına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.Rasmussen, "Tabii bu büyük bir endişe kaynağı. Uluslararası toplum, kimyasal silah kullanımının kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukukun ihlali olacağını net bir şekilde dile getirmiştir" dedi.

"Suriye acilen tüm kimyasal silah kullanımı raporlarının Birleşmiş Milletler tarafından soruşturulmasına izin vermelidir" diyen Rasmussen, "Türkiye'deki patriot füzeleri gelebilecek füze saldırılarına karşı, -ister kimyasal başlık taşısın, ister taşımasın- etkin bir koruma güvencesi oluşturmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

Suriye'deki krizin sona erdirilmesine yönelik "siyasi çözüm"e inandığını dile getien Rasmussen, bu çerçevede Amerika ve Rusya tarafından uluslararası konferans düzenlenmesine yönelik başlatılan müşterek girişimi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Rasmussen, "İlgili tüm tarafların, Suriye hükümeti ve muhalefetin bu konferansa katılmasını istedim. Umarız bu konferans uzun dönemli, sürdürülebilir bir siyasi çözüme zemin hazırlar. Birkez daha tüm tarafların akan kana derhal son vermelerini istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Suriye açıklamasına ilk tepki geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN