Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı çizgi'ye 3'lü destek

Giriş Tarihi: 15.6.2013 14:01

Amerika Suriye'deki kimyasal silahları geç de olsa resmen gördü. Başbakan Erdoğan'ın Mayıs ayındaki Washington ziyareti öncesi Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığına dair açıklamalar yapılmıştı. Obama net şekilde Esad'ı uyarmış, "kırmızı çizgiyi aşmayın" demişti.

Gelinen son noktada Amerika, malumun ilanını yaptı, "rejim kimyasal silah kullanıyor" dedi, istihbarat raporlarına göre 100 ile 150 kişinin kimyasal saldırılarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Suriye'de en az bir yıldır kimyasal silah kullanılıyordu. Bunu Suriye'deki gelişmeleri takip eden herkes biliyordu.

Şimdi sıra kırmızı çizgiye geldi. Amerika'ya göre Esat kimyasal silah kullanarak kırmızı çizgiyi aştı, bunun bir yaptırımı olması gerekti Amerika onları da açıkladı.

Muhaliflere silah yardımı yapılacak bununla birlikte bazı bölgeler uçuşa kapatılacak. Muhaliflere göre silah yardımından ziyade uçuşa yasak bölge hamlesi Suriye'deki iç savaşta rejime verilecek en büyük darbe olacak.

Çünkü rejim Kusayr'de Hizbullah destekli zaferine kadar karada muhaliflere karşı üstünlük kuramıyor, kaybettiği bölgeleri havadan savaş uçaklarıyla bombalıyordu. Savaş uçağı kullanımı rejimin en büyük avantajıydı. Eğer Amerika, uçuşa yasak bölge ilan ederse o zaman savaşta denge sağlanmış olur.

Yardımın konusu silah mı yoksa uçuşa yasak bölge ilanı mı bu masadaki seçenekler olarak tartışılırken, Şam yönetiminin arkasındaki güçler hemen karşı atağa geçti.

Rusya, İran ve Hizbullah rejime destek açıklamaları yaptı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, kimyasal silah kullanılıyor iddiasına inanmadığını söyledi ve "rejimin kimyasal silah kullanımına ihtiyacı yok zaten bir çok noktada üstünler" dedi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da kameraların karşısındaydı, "Suriye yönetimine ve Suriye halkına desteğe devam edeceğiz" dedi.

Hizbullah Kusayr gibi kilit önem taşıyan bir noktanın rejim tarafından yeniden kontrol altına alınmasında büyük rol oynamıştı. 3 hafta devam eden kuşatmaya katılarak rejimin yanında olduğunu fiilen ispat eden Hizbullah bundan sonraki süreçte de Halep, Humus ve İdlip gibi kentlere yapılacak olası operasyonlarda da rol oynayabileceğinin sinyalini verdi.

Ve İran. İran'da seçim vardı. Reformcuların desteğini alan Hasan Ruhani sandıktan birinci isim çıktı. 6 aday vardı ama hangisi kazanırsa kazansın İran'ın Suriye politikası değişmeyecek. Seçim süreci sırasında İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, Amerika'ya çok sert çıktığını gördük. Hamaney, Amerika için "canınız cehenneme" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı çizgi'ye 3'lü destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN