Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan 'ye '' cevabı

, 'nin Suriye'de kullanıldığı yönündeki materyallerinin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) kriterlerine uymadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.6.2013 17:06
Moskova'da İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, 'nin Suriye'de rejimin kullandığını açıklaması değerlendirerek, ortaya konulan verilerin, OPCW kriterlerine uymadığını belirtti.

Lavrov, kimyasal madde tespitinde kullanılan kan, toprak ve giysi gibi örneklerin OPCW tarafından alınması gerektiğini ifade ederek, bu örneklerin ancak uzmanlar tarafından alınıp, yol boyunca muntazam şekilde korunarak gerekli analizlerin yapılmasının ardından "kanıt olarak" sayılabileceğinin altını çizdi.

İngiltere, Fransa ve ABD'nin, olay yerinden alınan örneklerin, laboratuvara kadar OPCW gibi bir örgütün gözetiminde gittiğine dair bir garanti veremediğinin altını çizen Lavrov, bu nedenle ABD'nin sunduğu materyallerin kriterlere uygun olmadığını ifade etti.

Rusya'nın kimyasal silah kullanımının kontrol edilmesinden yana olduğunu belirten Lavrov, Suriye yönetiminden, iç savaş esnasında kimyasal silah kullanılmayacağının garantisini aldıklarını hatırlattı.

Lavrov, Suriye'de çözüm yolunun düzenlenmesi planlanan uluslararası konferans olduğunu işaret ederek, "ABD'li meslektaşlarımızın, konferansın düzenlenmesi için tüm pratik adımları atacaklarını umut ediyoruz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ayrıca, Suriye'de uçuşa yasaklı bölge tartışmalarına da değinerek, böyle bir alanın oluşturulmasının uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan ABD'ye 'kimyasal silah' cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN