Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reformist Ruhani ipi göğüsledi

İran'da cuma günü düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yarışın tek reformist adayı Hasan Ruhani zaferle çıktı. Seçimin favorisi olarak gösterilen Said Celili ise üçüncülükte kaldı

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Cuma günü Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın halefini belirlemek üzere sandık başına giden 50 milyon dolayında İranlının yarıdan fazlası, yarışın tek reformist adayı Hasan Ruhani'yi tercih etti. Toplam 6 adayın katıldığı seçimlerde, Ruhani oyların yüzde 50.7'sini alarak ülkenin 7. cumhurbaşkanı seçildi. Ruhani'nin ilk turda yüzde 50 sınırını geçmesiyle, seçimler ikinci tura kalmadan tamamlandı. Ruhani taraftarları, ilk sonuçların açıklanmasından sonra sokaklara dökülerek zaferi kutladı. Seçimlere bir haftadan az bir süre kala reformist cephenin diğer güçlü adayı Muhammed Rıza Arif'in çekilmesinin Hasan Ruhani'nin şansını artırdığı belirtiliyordu. Reformistler böylece seçimlere tek adayla girerken, muhafazakâr cephenin oyları Muhammed Bâkır Galibaf, Said Celili, Muhsin Rızai, Ali Ekber Velayeti ve Muhammed Garazi arasında bölündü. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bâkır Galibaf yüzde 17, 2007'den bu yana İran'ın nükleer müzakerecisi olan Said Celili ise yüzde 13 oranında oy aldı. Said Celili'nin yarışı üçüncü sırada tamamlaması, seçimlerin en büyük sürprizi olarak niteleniyor. Seçimlerden önce yapılan bütün analizlerde, "Ahmedinecad'dan bile sert" olarak tanımlanan Celili'nin ipi göğüsleyebileceğine işaret ediliyordu. İran devlet sisteminin Dini Lider Ali Hamaney'e tanıdığı olağanüstü yetkiler nedeniyle, cumhurbaşkanlığı makamının ülkenin genel politikalarının değiştirilmesi noktasında herhangi bir etkisi bulunmuyor.

RUHANİ KİMDİR?
1948 doğumlu Hasan Ruhani, 1980-2000 yılları arasında milletvekilliği ve meclis başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2000'den bu yana dini lideri seçmekle görevli Uzmanlar Meclisi'ne üye olan Ruhani, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde İran'ın nükleer müzakerecisiydi. İngiltere'de bulunan Glasgow Caledonian Üniversitesi'nden hukuk doktorası bulunan Ruhani İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça biliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reformist Ruhani ipi göğüsledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN