Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'a izin ver tamir parasını çıkart

Giriş Tarihi: 17.6.2013

İngiltere'deki Westminster Sarayı'nda bulunan ve Avam Kamarası'nın toplandığı parlamento salonunun Hollywood filmleri için kiralanmasına karar verildi. Elde edilecek gelir binanın tamirine harcanacak

İngiltere'de Avam Kamarası'nda yapılan bir oylamada, milletvekilleri parlamento salonunun yüksek bütçeli dizi ve film çekimleri için kiralanmasını kabul etti. Elde edilecek paranın ise, neredeyse bin yıldır İngiltere'nin yönetim organını barındıran Westminster Sarayı'nın 1 milyar euroyu bulabileceği öngörülen restorasyon ve bakım masraflarına harcanacağı söyleniyor. Finansal olarak zorlu bir dönem geçiren ve sıra dışı kemer sıkma politikaları uygulayan İngilizler, bu hamleyle bir miktar daha tasarruf edebilmeyi hedefliyorlar.

1930'DAN BERİ AYNI
2011'de Meryl Streep'in, Margeret Thatcher'ı canlandırdığı "Demir Leydi" filmi için inşa edilen 4 bin 500 metre karelik taklit Avam Kamarası, çekimlerden sonra 123 bin euroya başka bir Tv kanalına satılınca işin ticari boyutu gündeme geldi. Tüm giderleri vergi gelirlerinden karşılanan Westminster Sarayı'nın korkutucu boyutlara varan masraflarını karşılamak için, tarihi salon oturum olmayan günlerde kiralanacak. Hala 1930'dan kalma elektrik ve havalandırma tesisatları bulunan 4.8 kilometrekarelik bir alana yayılan ve içinde 1100 oda bulunan Westminster sarayındaki odalardan biri daha önce Hızlı ve Öfkeli 6 adlı filmde bir gece kulübü olarak kullanılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'a izin ver tamir parasını çıkart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN