ABD ve Taliban görüşmelere başlıyor

Giriş Tarihi: 18.6.2013 21:04

ABD ve Taliban, Afganistan'da 12 yıldır süren savaşa siyasi bir çözüm bulunması amacıyla görüşmelere başlayacak.

Amerikalı yetkililer, bu kapsamdaki görüşmelerin Katar'ın başkenti Doha'da yapılacağını bildirdi. ABD ve Taliban temcilcilerinin ilk görüşmesinin birkaç gün içinde gerçekleşeceğini belirten yetkililer, burada gündemin ve sonraki adımların belirleneceğini söyledi. Yetkililer, bu görüşmeden kısa süre sonra da Afgan hükümeti ile Taliban temsilcilerinin bir araya geleceğini aktardı.

ABD'nin, Taliban'a, El Kaide ile bağlarını koparması, şiddeti sona erdirmesi, azınlık ve kadın haklarının korunması, Afgan anayasasının kabulü gibi konularda ısrarcı olacağını ve mahkum değişimlerinin de gündeme gelebileceğini dile getiren yetkililer ayrıca Taliban'ın bugün, diğer ülkelere saldırılar için Afganistan topraklarının kullanılmasına karşı çıkan ve Afgan barış sürecini destekleyen bir açıklama yaptığını hatırlattı.

Yetkililer, ancak Afgan hükümeti ile Taliban'ın birbirlerine duyduğu güvenin düşük olduğuna, bu nedenle sürecin uzun sürebileceğine işaret etti. Yetkililer, "Dolayısıyla, barış avcumuzun içinde değil dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Taliban görüşmelere başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN