20 yılın eylemi

Giriş Tarihi: 19.6.2013

Brezilya'da sağlık ve eğitim gibi konularda hükümete öfkeli kalabalıklarla polis arasındaki çatışmalar dinmiyor. Onlarca polis ve gösterici yaralandı, polisin sert tutumu ise tepki çekti

Brezilya, 1964-1985 arasında hüküm süren diktatörlükten bu yana en büyük protesto gösterileriyle sarsılıyor. Ödedikleri ağır vergilere karşılık, altyapı yetersizlikleri, sağlık, eğitim ve güvenlik konularında görülen büyük ihmalleri eleştiren kalabalıklar, günlerdir polisle çatışıyor. Olaylar 11 şehre yayıldı. Polisin sert tutumu ise eleştiriliyor. Önceki gün Rio de Janeiro, Porto Alegre ve Belo Horizonte başta olmak üzere ülkenin en büyük sekiz kentinde polisle karşı karşıya gelen 100 binden fazla insan, Sao Paulo'da polisin geçtiğimiz hafta göstericilere karşı sergilediği tutumu protesto etti. Güvenlik güçleri biber gazı, plastik mermi ve cop kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı.

CUMHURBAŞKANI: HAKLARI
"O Globo" gazetesine göre, Rio de Janeiro, Porto Alegre ve Bela Horizonte kentlerindeki çatışmalar sırasında en az 20 polis ve 10 gösterici yaralandı. Curitiba, Belem ve Salvador kentlerinden de çok sayıda protestocunun güvenlik güçleriyle çatıştığı belirtildi. Pazartesi günü yaşanan gösteri ve şiddet olayları, hafta sonu Rio de Janeiro'da oynanan Konfederasyon Kupası maçları öncesinde meydana gelen çatışmaların devamı niteliğinde. Olayların, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis'in Brezilya ziyaretinden yalnızca bir ay önce meydana gelmesi de dikkat çekiyor. Brezilya, ayrıca 2014'te Dünya Kupası ile 2016 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Kupası öncesinde ve sırasında çatışmaların daha da artmasından endişe edilirken, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu muhalif gruplar, spor karşılaşmalarına ve kupa organizasyonlarına harcanacak parayla Brezilya halkının daha acil ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyor. Sao Paulo'daki gösteriler karvanal havasında... 65 binden fazla gösterici, kentin merkezinde protesto eylemlerini sürdürüyor. Başkent Brasilia'daki gösteriler ise nispeten daha sakin geçiyor. Sosyal medya üzerinden örgütlenen muhalifler, önemli kamu binalarının çevresinde oturma eylemleri ve barışçıl yürüyüşler yapıyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Rousseff, "Barışçıl gösteriler meşrudur ve gençlerin hakkıdır" açıklamasında bulundu. Polisin plastik mermi kullanması ise yasaklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yılın eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN