Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürgün bileti dağıtan vekil çarketti!

Avusturya Yeşiller Partisi'nin Türkiye kökenli eyalet senatörü Efgani Dönmez, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekçisi Türklerin sınırdışı edilmesine ilişkin sözlerini geri aldığını" açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.6.2013 19:34
Efgani Dönmez, iki gün önce Avusturya'nın bulvar gazetesi Heute'ye yaptığı açıklamada, "Gezi direnişinin ardından Başbakan Erdoğan'a destek mitingi düzenlemek isteyen Türk vatandaşlarına tek yönlü bir bilet verilerek sınır dışı edilmesini" söylemişti.

Dönmez bu açıklamasının ardından, üyesi olduğu Yeşiller Partisi yöneticilerinin sert eleştirilerine hedef olmuş ve parti yöneticileri "Dönmez'in bu sözlerinin anti demokratik talihsiz sözler olduğunu" ifade etmişti.

Efgani Dönmez, parti yönetiminden gelen eleştriler üzerine bugün yaptığı açıklamada, "Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın destekçilerinin sınırdışı edilmesine ilişkin sözlerim talihsiz bir açıklama olmuştur. Sarfettiğim bu sözlerle sınırı ihlal ettiğimin farkına vardım. Üzüntülerimi bildirirek bu sözlerimi geri alıyorum" dedi.

Avusturya devlet televizyonu (ORF), Dönmez'in bu açıklamasını verdiği haberinde, "Yeşiller partisi yönetiminin Dönmez'i bu açıklamasının ardından partiden ihraç etmeyi planladığını ve tartıştığını" ifade etti.

Yeşiller Partisi Federal Başkanı Eva Glawischnig de yaptığı açıklamada, Dönmez'in sözlerini geri almasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın barışçıl gösteri yapanlara yönelik sert tutumunun bazı çevrelerde büyük tepkilere neden olmasını anlayışla karşılıyorum ancak bu konuda hepimizin yapacağı açıklamalarda sınırı korumamız, demokratik bir sistemde bizden farklı düşünenlere karşı da sınırı korumamız gerekir" diye konuştu.

Dönmez'in partiden ihraç edilmesinin gündeme geldiğini de doğrulayan Glawischnig, "Dönmez'in sözlerini geri aldığına ilişkin bugün yaptığı açıklamanın ardından bu konunun ve başka yaptırımların artık gündemde olmadığını" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürgün bileti dağıtan vekil çarketti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN