Brezilya'da öfke büyüyor

Giriş Tarihi: 20.6.2013

Zamları protesto eden halk, Dünya Kupası ve Olimpiyatlar'a ayrılan yüksek bütçeye de kızgın. Devlet Başkanı, "Gösteriler, demokrasimizin gücüdür" dedi

Çoğu gençlerden oluşan elli bin Brezilyalı, son bir haftadır olduğu gibi ülkenin en büyük kenti olan Sao Paulo'nun sokaklarında hükümetin ağır vergileriyle, fiyat artışlarını protesto eden gösterilere imza attı. Göstericilerin salı akşamı hedefi; belediye ve opera binaları, bankalar ve mağazalar oldu. Bazı bankalarla, mağazaların göstericiler tarafından yağmalandığı görüldü. Geçen haftadan bu yana devam eden, ülkenin son 20 yıldaki en büyük gösterilerinde, hayatın kendileri için pahalı, ancak kamu hizmetlerinin bir o kadar yetersiz kaldığı ve hükümetin yolsuzluk içinde yüzdüğü söylemleri ön plandaydı. Protestoların ikinci tepkisiyse, hükümetin 2014 FIFA Dünya Kupası için ayırdığı 12 milyar dolarlık, 2016 Olimpiyatları içinse 13.3 milyar dolarlık geniş bütçe oldu.

ZAMMI GÖZDEN GEÇİRECEKLER

Salı gecesi sosyal medyada örgütlenen on binlerce gösterici, kentin merkezindeki katedralin önünde toplanarak, protesto gösteri düzenlendi. "Radikal" olarak tanımlanan bazılarınınsa polisle çatışmaya girerek, dükkânların camlarını kırdığı belirtiliyor. Sao Paulo'nun yanı sıra, Rio de Janeiro ve başka kentlerde toplam en az 240 bin Brezilyalı'nın gösterilere katıldığı belirtilirken, en çok tepkiye ulaşıma son olarak yapılan yüzde 10'luk zam (1.5 dolar) neden oldu. Bir haftadır devam eden protestolar üzerine dört kentteki yerel yönetimler, otobüslerle metroları ilgilendiren bu zammı gözden geçirme kararı aldı. Göstericilerin çoğunluğunun, son 10 yılda sayıları 40 milyon kadar artış gösteren orta sınıfa ait gençlerden oluştuğu bildiriliyor.

SOKAĞA KULAK VERDİ

Salı gecesi gösterilere katılan plaza çalışanı 22 yaşındaki Yasmine Gomes, "Umudum, ülkeyi yönetenlerin, onların sözünün değil bizim sözümüzün hükmünün olduğu anlaması. Siyasetçiler bize saygı duymayı öğrenmeli" derken, Eski gerilla, bugünse ülkenin Devlet Başkanı olan Dilma Rousseff, "Brezilya bugün daha güçlü bir ülke. Gösteriler, demokrasimizin enerjisini, sokakların sesinin gücünü ve toplumumuzun medeniyet seviyesini gösteriyor" dedi. Rousseff, protestocuları anladığını ve sokağa kulak vereceklerini söyledi.

ÖZEL BİRİM DEVREDE
Barışçı gösterilere, radikal grupların şiddet bulaştırması üzerine hükümet önlem aldı. Dünya Kupası maçlarının oynanacağı kentlere Ulusal Kamu Güvenlik Gücü (FNSP) sevk edilmesine karar verildi. Güvenlik güçlerine destek vermek için 2004'te oluşturulan FNSP toplumsal huzursuzlukların ve sıradışı durumların baş gösterdiği durumlarda devreye giriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'da öfke büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN