Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Der Spiegel'den Türkçe 'çelme'

Almanya'nın ünlü dergisi, Gezi'deki olayları fırsat bilerek 10 sayfalık Türkçe özel ek hazırladı. "Boyun Eğme" başlıklı özel ek, dergiyle birlikte Türkiye'de de dağıtılacak

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Almanya'nın yüksek tirajlı haftalık dergilerinden Der Spiegel, son sayısında kapakta tarihinde ilk kez Türkçe bir başlık kullandı. "Boyun eğme" başlığı kullanılan özel ekin 10 sayfası da Türkçe olarak hazırlandı. Derginin Yayın Yönetmen Yardımcısı Klaus Brinkbaeumer, "Türkiye'de yaşanan olayların Türk, Alman Avrupalı, herkesi ilgilendirdiğini göstermek istedik" dedi.

TÜRKİYE'DE DE DAĞITILACAK

Daha önce Türkiye, Türkler ve Müslümanlar hakkındaki tartışmalı kapaklarla dikkat çeken Der Spiegel, Türklerin ülkedeki sayısının çok fazla olduğunu yazdığı gibi, NSU cinayetlerinde de birçok yanlış haber yayınlayıp aileleri rencide etmişti. Dergi uyum haberlerinde de "En uyumsuzu Türkler" şeklinde yayınlar yapmıştı. Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk'ün Almancalarının yetersiz olduğuna inanmadıklarını belirten Brinkbaeumer, "Erdoğan hükümetinin bir Avrupa ülkesinde, Almanlar'ın tatil ülkesinde, AB'ye üye aday bir ülkede barışçıl göstericilere nasıl davrandığı endişe verici" diye konuştu. Der Spiegel dergisinin bu sayısının fazla basılacağı ve Türkiye'de de dağıtılacağı bildirildi.

BİLDİKLERİ DİLDEN

Brinkbaeumer, "Almanya ve Türkiye'deki Türk ve Türk kökenli okurlara kapak konusunu bildikleri bir dilde, gerek Almanca gerek Türkçe olsun, okuyabileceklerinden dolayı mutluyuz" dedi. Yayınevinden yapılan açıklamada, son sayıdaki en önemli konunun "Türkiye'nin parçalanmışlığı" olduğu bildirildi. Bunun bir yandan Başbakan Erdoğan'ın "muhafazakar yandaşları" ile "her kesimden göstericiler olduğu" kaydedildi.


BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Der Spiegel'den Türkçe 'çelme'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN