Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Şiddete karışmayan gelsin konuşalım'

Yüzbinlerin sokaklara döküldüğü Brezilya'da Devlet Başkanı Roussef, yapısal reform sözü verdi ve gösterici gruplarla görüşeceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Güney Amerika ülkelerinden Brezilya'da yaklaşık iki hafta önce toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için sokaklara dökülen gençlerin eylemleri ülke çapına yayılınca, Devlet Başkanı Dilma Roussef, göstericilerle müzakere ve reform sözü verdi. Geçtiğimiz günlerde, protestocu gençleri överek "Onlarla gurur duyuyorum" diyen Roussef'in bu yatıştırma çabası fayda etmemiş, perşembe günü ülkenin çeşitli kentlerinde sokağa çıkan eylemcilerin sayısı bir milyonu aşmıştı. Gösteriler, daha sonra Brezilya'nın futbol etkinliklerine ayırdığı bütçenin eğitim ve sağlığa aktarılmasını talep eden çevrelerin eylemine dönüşmüştü.

'ELEŞTİRMEK BİR HAKTIR'
Şu ana kadar bir kişinin öldüğü protestolarla ilgili önceki akşam yeniden kameraların karşısına geçen Devlet Başkanı Roussef, Brezilya'nın yolsuzluk ve usulsüzlüklerin önlenmesi için daha fazla gayret göstereceğini belirterek, yapısal reformların gerçekleştirileceği sözünü verdi. "Brezilya'da birçok şeyi daha iyi yapabiliriz" diyen Roussef, birlik ve beraberliğin önemine de vurgu yaparak, gösterilere öncülük eden kişilerle, işçilerle ve onları temsil eden kuruluşlarla görüşeceğini söyledi. Roussef, "Ben, gösterileri destekleyen ve desteklemeyen herkesin, bütün Brezilya'nın devlet başkanıyım. İnsanların elbette eleştirmeye hakları vardır. Eleştirebilme özgürlüğünü sonuna kadar savunacağım" ifadelerini kullandı.

'ŞİDDETİ HOŞ GÖREMEYİZ'
Gösterilerin kamu malına ve insanların yaşamlarına zarar verecek boyutlara ulaşmaması gerektiğinin altını çizen Dilma Roussef, "Hükümetim kesinlikle bu tip eylemleri desteklemeyecektir. Sokaklarımıza kaos getirenlerin karşısındayız" dedi. Roussef, "Yine de Brezilya'nın, göstericilerin enerjisine ve yaratıcılığına ihtiyacı var. Siyasi hayatımıza oksijen takviyesi yaparak onu daha şeffaf ve dirençli hale getirmeliyiz" şeklinde konuştu. Brezilyalı yetkililer, önümüzdeki ay düzenlenecek olan ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis'in de katılması beklenen "Dünya Gençlik Günü"nün de benzer protestolara ve şiddet eylemlerine sahne olmasından endişe ediyor. Brezilya'da milyonlarca insan, spor etkinlikleri için harcanan paranın israf olduğunu düşünüyor.

EKRANDAN MESAJ VERDİ
Gösterilerin ilk günlerinde "Gençlerle gurur duyuyorum" diyen devlet başkanı Dilma Roussef cuma akşamı yine ekrandan halka seslenerek "Eleştiri en tabii hak ancak kaos getirenleri hoş göremeyiz" dedi. Roussef'in konuşması tüm ülkede dikkatle izlendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Şiddete karışmayan gelsin konuşalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN