Arap dünyasının yeni idolü: Filistinli Assaf

Giriş Tarihi: 24.6.2013

'Arap İdol' şarkı yarışmasını Filistinli Muhammed Assaf kazandı, binlerce Filistinli sokaklara döküldü. Devlet Başkanı Abbas, genç şarkıcıyı iyi niyet elçisi ilan etti

Filistinli şarkıcı Muhammed Assaf'ın, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen "Arap İdol" şarkı yarışmasında birinci olması, Gazze ve Batı Şeria'da on binlerce kişi tarafından havai fişeklerle kutlandı. Mart ayından bu yana, başta Filistinliler olmak üzere milyonlarca Arabı ekran başına kilitleyen yarışmanın birincisinin 23 yaşındaki Assaf olduğu açıklanınca, Filistinliler Gazze ve Batı Şeria'da sokağa döküldü. Uydu aracılığıyla Filistin'den de izlenen yarışmanın cumartesi günkü finalinde Suriyeli Ferah Yusuf ve Mısırlı Ahmed Cemal ile kıyasıya bir yarışa giren Muhammed Assaf Gazze'nin güneyindeki Han Yunus mülteci kampında yaşıyor. Assaf, birinciliğinin açıklanmasından sonra Filistin bayrağıyla sahneye çıktı. Filistinliler televizyon başında gözyaşı dökerken, Assaf kendisine oy veren Arap dünyasına teşekkür ederek, "Bu başarıyı, tüm Filistinli şehitlere, esirlere ve gazilere ayrıca tüm Arap dünyası ile özgür olan her insana ithaf ediyorum" dedi.

DİPLOMATİK PASAPORT VERİLECEK
İsrail'
de ise kutlamalar Filistinli gençlerle İsrail askerleri arasında çatışmaya dönüştü. Kudüs'ün doğusundaki eski şehrin Şam Kapısı yakınlarında yarışmayı izlemek üzere toplanan Filistinli gençlerin yoldan geçen bir İsrail askerine taş atması üzerine, söz konusu genç tutuklandı. Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Assaf'ın başarısını kutlayarak, kendisini Filistin iyi niyet elçisi ilan ettiğini belirtti. Abbas, Muhammed Assaf'a diplomatik pasaport verileceğini kaydederek, ülkeye dönüşünde Assaf'ı Filistin bayrağına dolayacağını ifade etti.

GAZZE'NİN SANAT ROKETİ

Muhammed Assaf'ın başarısı dünya medyasında geniş yer bulurken, İngiltere'den yayın yapan El Hayat gazetesinin internet sitesi genci, "Gazze'nin sanat roketi" olarak tanımladı. Sosyal medyanın da bir anda en çok konuşulan ismi haline gelen Assaf ile ilgili yorum yapan İsrail'in sol eğilimli Haaretz gazetesi ise "Yeni bir Filistinli kahraman doğuyor" ifadesini kullandı. İletişim fakültesinde okuyan Assaf, Gazze'de düğünlerde şarkı söyleyerek geçimini sağlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap dünyasının yeni idolü: Filistinli Assaf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN