Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenoyu öncesi rüşvet suçlaması

KKTC'deki hükümet güvenoylamasına, DP-UG milletvekili Ejder Aslanbaba'nın rüşvet iddiaları damgasını vurdu. Aslanbaba 'evet' oyu kullanması için partisinin kendisine para teklif ettiğini ileri sürdü

Giriş Tarihi: 24.6.2013
Cumhuriyetci Toplum Partisi - Birleşik Güçler (CTP- BG), Demokrat Parti - Ulusal Güçler (DP-UG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nden (TDP) oluşan Sibel Siber başkanlığındaki koalisyon hükümeti meclisten güvenoyu aldı. 50 sandalyeli meclisteki güvenoylamasından 26 kabul, 15 ret oyu çıktı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul'daki oylama öncesinde DP-UG İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba kürsüde konuşma yapmak istedi ancak bu talebi Bozer tarafından reddedildi. Bunun üzerine Aslanbaba'nın elinde paralar ve CD ile kürsüye çıkması üzerine oturuma ara verildi. Milletvekillerinin salonu terk etmesinden sonra Aslanbaba, gazetecilere DP-UG Genel Başkanı Serdar Denkaş ile milletvekili Ahmet Kaşif'in kendisinde güven oylamasında evet demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7 bin 700 euro rüşvet teklif ettiğini iddia etti. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş'ın kendisine maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da öne sürdü. Aslanbaba'nın suçlamaları güvenoylaması alan yeni hükümeti zor durumda bıraktı.

ŞEFFAFLIK VURGUSU
Güvenoylamasından sonra bir konuşma yapan Başbakan Sibel Siber, hükümetin şeffaflık ve açıklıkla göreve geldiğini ve bu durumun birilerini rahatsız ettiğini belirterek, "Bizi itibarsızlaştırmak için son bir oyun oynandı" dedi. Güvenoylamasının tamamlanmasından sonra Aslanbaba'nın istifa dilekçesi okundu. Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri oylamada ret oyu kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenoyu öncesi rüşvet suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN