Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel'den Ankara'yı kızdıracak adım

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğine karşı çıktığı ve 2013-2017 tarihleri arasındaki hükümet programı, Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) partisi yönetim kurulunda kabul edildi. .

Giriş Tarihi: 24.6.2013 14:13
128 sayfalık programda Türkiye için "Türkiye ile ilişkileri yeni bir düzeye taşımak" ismiyle özel bir başlık bulunuyor. Programda şu ifadeler yer alıyor: "Türkiye'nin stratejik ve ekonomik olarak Avrupa için önemini görüyoruz. Türkiye ve Almanya'da arasında çok yönlü ilişki var. Bu nedenle Türkiye AB ilişkilerini derinleştirmek istiyoruz. Türkiye ve AB arasında yakın işbirliği ve dış ve güvenlik politikasında ise stratejik işbirliği istiyoruz. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini reddediyoruz. Çünkü Türkiye üyelik şartlarına sahip değil. Büyüklüğü ve ekonomik yapısı AB'ye ağır gelecektir."SPD'NİN TAVRI BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Merkel'in 'imtiyazlı ortaklık' fikrinden de vazgeçip, ilişkileri 'stratejik işbirliği' kapsamında geliştirmek istemesine karşın CDU'nun Sosyal Demokratlarla (SPD) koalisyon kurması durumunda Türkiye'nin AB üyeliği konusunda SPD'nin yaklaşımı da önemli.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'den Ankara'yı kızdıracak adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN