Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin, Truva'yı vermiyor

Giriş Tarihi: 24.6.2013

Rus başkanın, müzelerinde bulunan Truva hazinelerini, Almanya ile Türkiye'nin geri istemesiyle ilgili yorumu şaşırttı: Tarihi eserlerin kimde olduğu ne fark eder...

Rusya St. Petersburg'da ekonomi forumu için bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği'nin el koyduğu tarihi eserlerin iadesiyle ilgili kriz yaşanacağı iddia ediliyordu.

'BİZ DE İSTEMEYİZ'
Hermitage Müzesi'nde açılan "Avrupa'nın Bronz Çağı" sergisini Merkel'le birlikte gezen Putin, tarihi eserlerin Almanya'ya iadesiyle ilgili "Bu, her iki tarafın sivil toplumu için hassas bir konu. Gerçekten bir vatandaş için ne fark eder ki, yeri değiştirilen değerleri Almanya, St. Petersburg, Moskova ya da Türkiye'de görsün. Belki bu takdirde Türkler Schliemann'ın (Alman arkeolog) bulduklarını talep etmeyecek, biz de kimselerden Rus değerlerimizin iadesini istemeyeceğiz" dedi. Alman arkeolog Heinrich Schliemann Çanakkale'de bulduğu Truva hazinelerini Almanya'ya kaçırmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin, Truva'yı vermiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN