Yüzde 75 destek

Giriş Tarihi: 24.6.2013

Brezilya'da yapılan son anketler her 4 kişiden 3'ünün göstericilere destek verdiğini gösterdi. Dün de 250 bin kişi sokaklara döküldü. Perşembe akşamı bu rakamın 1 milyonu geçtiğini hatırlatan polis ise gösterici sayısındaki azalmaya işaret ediyor

Brezilya'da günler önce toplu taşıma ücreti zammına tepkiyle başlayan ve giderek kitlesel eyleme dönüşen hükümet karşıtı gösteriler hız kesmiyor. Brezilya polisi, ülkenin 100'den fazla kentindeki gösterilere önceki 250 bin civarında kişinin katıldığını, fakat gösterici sayısının azalmaya başladığını bildirdi. Nitekim perşembe günü gösterici sayısı bir milyonu geçmişti. Ancak önceki akşam bazı kentlerdeki gösteriler yine olaylı geçti. 60 bin kişinin katıldığı Belo Horizonte kentindeki gösteriler sırasında bariyerleri aşarak bir otomobil bayisine taş atan gruba polisin plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti- ği, Salvador kentindeki gösterilerin de zaman zaman şiddete dönüştüğü belirtildi. Brezilya-İtalya arasındaki Konfederasyon Kupası karşılaşmasının yapıldığı Salvador'da da 5 bin kadar gösterici stada yakın bir bölgedeki anayolu kapattı. Eylemler sürerken, haftalık Epoca dergisinin Ibope enstitüsüne yaptırdığı anket ise, halkın yüzde 75'inin gösterilere destek verdiğini ortaya koydu. Kamuoyu araştırmasına 16-20 Haziran'da bin 8 Brezilyalı katıldı. Araştırmada hata payının ise yüzde 3 olduğu açıklandı.

ROUSSEFF'İN KONUŞMASI DA YETMEDİ

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 3 gün önce TV'den yaptığı diyalog çağrısı ise olaylara çare olmuşa benzemiyor. Göstericiler "Saatlerce konuştu ama hiçbir şey söylemedi. Asıl sorun yolsuzluklar ve Brezilya halkının yolsuzluklara katlanacak gücü kalmadı artık. Konuşması birşey değiştirmeyecek" diyerek Devlet Başkanı'nın attığı adımdan tatmin olmadıklarını dile getirdi. Medya da Rousseff'in karşısında muhatap alacağı bir lideri bulunmayan ve bir dizi talep gündeme getiren halkla nasıl iletişim kuracağını bilemediğini vurguladı. Barışçı bir havada başlayan, ancak zaman zaman şiddet görüntülerine sahne olan gösterilerin sona ermesini isteyen kimi Brezilyalılar ise herşeye rağmen Devlet Başkanı Rousseff'in önceki gün halka verdiği reform sözlerine ümit bağladıklarını dile getiriyor. Ağırlıklı olarak kamu hizmetlerinin yetersizliği ve yolsuzluğu protesto eden Brezilyalılar, mevcut fonların futbol turnuvalarına aktarılmasından da yakınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 75 destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN