Bu da Angela Merkel'in Gezi Parkı

2010'da Stuttgart'taki Schlossengarten Parkı'nda yapılacak düzenlemeyi engellemek isteyen grupların üstüne polisi süren Almanya Başbakanı Angela Merkel, halk oylamasının ardından projeyi yeniden gündeme aldı

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Türkiye'deki Gezi Parkı olaylarında polisin tutumunu eleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2010'da Stuttgart kentindeki Schlossengarten Parkı'nda yapılması düşünülen ve büyük protesto gösterilerine neden olan çevre düzenlemesi projesini yeniden gündeme aldı. "Stuttgart 21" adlı proje nedeniyle parktaki 25 ağacın kesilmesini protesto için kentte toplanan binlerce insan polisle çatışmış, Alman yetkililer de göstericilerin üzerine biber gazı sıkılması emrini vermişti. Protesto gösterilerinin durulmasının ardından, projenin halk oylaması sonucu kabul edilmesiyle yeniden gündeme alınması, bazı grupların öfkelenmesine yol açtı. Yeniden sokaklara dökülen kalabalıklar, Merkel'in politikalarını eleştirdi, zaman zaman da polisle çatıştı. Alman Yeşiller Partisi Genel Başkanı Cem Özdemir ise, Stuttgart 21'e karşı yapılan protesto gösterilerini eleştirdi. Özdemir, "Sorun sokakta çözülemez. Ayrıca kimse, polisin gösterilerde şiddete maruz kalmasına anlayış göstermemizi beklemesin" dedi. 30 Eylül 2010'da binlerce insan, Schlossgarten Parkı'nda 25 ağacın kesilmesine karşı toplandı. Polisin cop, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği göstericiler arasında ağır yaralananlar olurken, aralarında çocukların da olduğu toplam 400'ün üzerinde insan yaralandı. En büyük gösteri ise 9 Ekim 2010 tarihinde 150 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti.

HALK KABUL EDİNCE, PROJE YENİDEN BAŞLADI
Almanya'nın en büyük demiryolu inşaatı projesi olan Stuttgart 21 kapsamında Stuttgart Merkez Tren Garı modernleştirilmek ve trenler de yeraltından geçirilmek isteniyor. 6.5-7 milyar euroya mal olması beklenen proje hakkında 27 Kasım 2011'de halk oylaması yapılmış ve bunun sonucunda projenin devamı yönünde karar çıkmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da Angela Merkel'in Gezi Parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN