Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heykelin dönüşü gizem mi fizik mi?

İngiltere'de bir müzede sergilenen 4 bin yıllık ölüm tanrısı figürlü heykel bir gün içinde kendi etrafında 180 derecelik açıyla dönüyor

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Mumyalar ve piramitler hakkındaki gizemli öykü yıllardır çoğunluğu Hollywood yapımı filmlere ilham kaynağı olmuştur. Ancak bu kez İngiltere'deki Manchester Müzesi'nde antik Mısır'a ait 4 bin yıllık bir heykelle ilgili şaşırtan iddialar ortaya atılıyor. Ölüm tanrısı Osiris olarak figürleştirilen 30 santimetrelik Neb-Senu heykelinin sergilendiği cam vitrinde günün belirli saatlerinde, yavaş hareketlerle ve kendi etrafında 180 derecelik bir açıyla döndüğü öne sürüldü. Müzenin küratörü ve aynı zamanda bir Mısırolog olan Campbell Price iki gün boyunca heykelin hareketlerinin kameraya çekerek kendi kendine döndüğüne dair kanıt olarak ortaya koydu. Bunu gizemli bir olay olarak açıklayan Price "Heykelin alındığı mezardaki mumyaya zarar gelmesi durumunda ruhun transferinin gerçekleştiğine dair birtakım inanışlar var. Bu onlardan biri olabilir. Vitrinin anahtarı benden başka kimsede yok. Ayrıca burası 24 saat gözleniyor. Başka birinin hareket ettirmiş olması imkansız" diyor.

'ZİYARETÇİLER TİTREŞİM YAPIYOR'
Fizik uzmanı Brian Cox'a göre vitrin rafının eğimi ve ziyaretçilerin tabanda yaptığı titreşim heykelin dönmesine neden oluyor. Ancak Price "80 yıldır sergilenen bir heykelin ziyaretçilerin hareketleri nedeniyle döndüğünü söylemek bana komik geliyor" diyerek bu görüşe karşı çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Heykelin dönüşü gizem mi fizik mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN