Reform sözü verdi önce anayasa

Brezilya lideri Rousseff, siyasi, mali, sağlık, eğitim ve ulaşım konusunda reform sözü verdi. Ayrıca yeni bir anayasa için kurucu Meclis önerdi. Bunun için referandum yapılması gündemde

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yaklaşık 2 haftadır devam eden kitlesel gösterileri sonlandırmak amacıyla reform sözü verdi. Rousseff'in verdiği reform vaatleri arasında en çok dikkat çeken ülkede 1988'de onaylanan anayasanın değiştirilmesi fikri oldu. Devlet Başkanı, Sao Paulo kentinde toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için başladıktan sonra kısa sürede yolsuzluk ve hayat pahalılığı karşıtlığına dönüşen gösterilerin liderleri ile bir araya geldi. Rousseff, daha sonra da belediye başkanları ve eyalet valileriyle bir toplantı yaptı. Toplantıyı "Demokratik sesleri dinliyoruz. Sokaklardan gelen sesleri duymayı öğrenmeliyiz. Sokaklar yolsuzlukla mücadele etmemizi istiyor. Brezilya ileriye gitmeye hazır" sözleri ile açan Rousseff daha sonra reform vaatlerini açıkladı.

"ANAYASAYI DEĞİŞTİRELİM"
Rousseff, şimdiye kadar 4 kişinin öldüğü ve onlarca kişinin de yaralandığı gösterileri bitirmek için "beş anlaşma" ismini verdiği reformları açıkladı. Eski bir gerilla olan Rousseff'in önerileri, siyasi reformlar, mali sorumlulukların artırılması ile sağlık, ulaşım ve eğitime daha çok para harcanması şeklinde oldu. Örneğin toplu taşıma hizmetlerini iyileştirmek için ek 23 milyar dolarlık harcama yapılacağı açıklandı. Yolsuzluklara karşı sert cezalar verilmesini de gündeme getiren Devlet Başkanı Rousseff ayrıca, kurucu meclis seçilmesi için referanduma gidilmesini de önerdi. Kurucu meclisin görevi ise anayasada değişiklik yapmak olacak. Brezilya'da anayasal değişiklikler en son olarak 1988'de yani askeri diktatörlüğün bitmesinden 3 yıl sonra şimdiki anayasanın kabulü ile yapılmıştı.

GÖSTERİCİLER İKNA OLMADI

Devlet Başkanı'nın reform vaatleri göstericileri ise tatmin etmedi. Protestocu gruplardan birinin lideri Maya Longo Vivian, Devlet Başkanı somut önlem önermediği gerekçesiyle mücadelelerine devam edeceklerini açıkladı. Diğer gösterici gruplar da toplu taşıma hizmetleri ücretsiz olana dek gösterilerine devam edeceklerini söyledi. Uzmanlara göre de Devlet Başkanı Rousseff'in adımları aslında göstericileri sakinleştirme çabası. Rousseff'in reformların nasıl yapılacağını anlatmadığına dikkat çeken uzmanlar, "2014'te yeniden seçim var. Yani reform yapmaya hele ki anayasayı değiştirmeye zaten vakit yok" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reform sözü verdi önce anayasa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN