Türkmen lidere suikast

Giriş Tarihi: 26.6.2013

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu, Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde dün düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybetti. Olayda en az 16 kişi öldü. Bağdat'ta ise yine Şiiler hedef oldu

Sünnilerle Şiiler arasındaki gerginliğin aylardır şiddetli biçimde devam ettiği Irak'ta, dün de Türkmenler hedef oldu. Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu kasabasında düzenlenen intihar saldırısında, aralarında Irak Türkmen Cephesi Başkanı Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun da bulunduğu en az 16 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı. Selahaddin Valiliği'nden yapılan açıklamada, saldırının, Türkmenlerin daha fazla güvenlik önlemi talep etmek için yaptıkları bir gösteriyi hedef aldığı kaydedildi. Irak Türkmen Cephesi Erbil Temsilcisi Aydın Maruf Selim de "Türkmenlere karşı büyük oyunlar oynanıyor. Tuzhurmatu'daki insanlar, terörün sona erdirilmesi için gösteri yapıyordu" dedi. İntihar saldırısının ardından, iki yaralıyı taşıyan bir ambulansın da silahlı gruplar tarafından kaçırıldığı bildirildi. Iraklı yetkililer, ambulansın içine bomba yerleştirilmesi ihtimaline karşı Selahaddin ve Kerkük'te önlemler aldı. Iraklı Türkmenlerin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Ali Haşim Muhtaroğlu, geçtiğimiz aralık ayında yaptığı bir açıklamada, Türkmenlerin güvenliğinin sağlanması için "Türkmen gücü" kurulması gerektiğini söylemişti. Muhtaroğlu, "Irak'ta savunmasız kalan tek grup biziz. Tuzhurmatu'daki Türkmenler, soykırımın en ağırını yaşıyor" ifadeleriyle dikkat çekmişti.

ŞİİLER YİNE HEDEF
Öte yandan, Iraklı Şiileri hedef alan saldırılar son iki günde de devam etti. 'Kayıp İmam' Mehdi'nin doğum günü 'Şabaniye' nedeniyle dini merkezlere akın eden Şiilere karşı Bağdat'ın farklı noktalarında düzenlenen bombalı saldırılarda en az 39 kişi yaşamını yitirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmen lidere suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN