Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yi bitiren 3 hukuk savaşçısı...

İtalya, 'yi 7 yıl hapse çarptıran 3 İtalyan kadın hâkimi konuşuyor. Carmen D'Elia, Giulia Turri ve Orsola De Cristofaro, yakın tarihin en kritik davalarında rol almış çok başarılı 3 hukukçu

Giriş Tarihi: 27.6.2013
Eski İtalya Başbakanı Silvio 'yi çocuk fuhuşuna teşvik suçundan 7 yıla mahkûm eden İtalyan kadın hâkimler, merkez sağın liderine ağır bir darbe indirdi. Kızıl Ilda olarak bilinen ve adeta Berlusconi'nin belalısı haline gelen savcı Ilda Boccassini'nin 6 yıl hapis cezası talebini 1 yıl daha katmerleyen hâkimler Carmen D'Elia, Giulia Turri ve Orsola De Cristofaro'nun bu kararı bütün politikacılara "Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" mesajı olarak algılandı. Milano Adalet Sarayı'nın "Giada" adlı yazılım sistemi tarafından otomatik seçilen 3 kadın hâkim, İtalya'nın en çok konuştuğu isimler haline geldi. Milano 4. Ceza Mahkemesi'nin başkanı Giulia Turri 48 yaşında, tecrübeli bir hukukçu. Milano Adalet Sarayı'nın mahkeme salonlarını yıllardır aşındıran avukatlar, Turri için "Hiç affetmez. Detaylara ve tarihlere çok özen gösterir. Kurallara kesinlikle uyulmasını ister. Kuralların dışına 1 milim çıkılmasına izin vermez" diyor. İtalya'nın en ünlü paparazzisi Fabrizio Corona'yı tutuklattıran hâkim olarak da hatırlanıyor. Ünlü şahsiyetlerin müstehcen fotoğraflarını çekip şantaj yapan paparazzi Fabrizio Corona, 2007'de Turri tarafından hapse attırılmıştı. Bir mali polisi kaçırıp öldüren 2 kişiyi müebbet hapse mahkûm eden Turri, Berlusconi'nin partisinden Berrutti adlı milletvekilini de kara para aklama suçundan mahkemeye sevk etmişti.

'KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAZ'
Silvio Berlusconi'yi, Faslı Ruby (Karima El Mahroug) ile ergen olmadan fuhuş yaptığı suçlaması ile mahkeme salonlarına sürükleyen savcı Ilda Bocassini, namı diğer Kızıl Ilda, organize suçlar konusunda uzman. Palermo'da mafya babası Toto Riina'nın yakalanması için işbirliği yapan Boccassini 1994 sonunda Temiz Eller Operasyonunda savcı Antonio Di Pietro'nun yerine geçti. Berlusconi acımasızlığı nedeniyle Boccasini'ye "Sovyet" ve "Komünist" lakaplarını taktı. Hâkim Orsola De Cristofaro da tıpkı mahkeme başkanı Turri gibi, kariyerine savcılık yaparak başladı. De Cristifaro, Milano'nun en tanınmış kliniklerinden Santa Rita'da gereksiz cerrahi müdahalelerle cebini dolduran hâkim Pierpaolo Brega Massone'yi 15.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Milano bölgesinde yapılan yolsuzluklardan 11 kişiyi mahkûm etti. Yaklaşık 20 yıllık hâkimlik deneyi olan Carmen D'Elia, Berlusconi'nin eski sağ kolu ve bir dönemin Savunma Bakanı Cesare Previti'nin 5 yıl hapis cezasına çarptırılması kararını onaylamıştı. Başbakan bu dava ve bütçede sahtekârlık suçu ile hakkında açılan bir diğer davada aralarında D'Elia'nın da olduğu üç hâkimi önyargılı davrandıkları gerekçesiyle suçlamıştı. Milano Temyiz Mahkemesi Berlusconi'nin suçlamasını reddedip başbakana bin euro ceza kesmişti.

TAHTINA, KIZI MARİA'YI HAZIRLIYOR
Eski başbakan Silvio Berlusconi'nin kızı Marina babasının tahtına geçmeye hazırlanıyor. 77 yaşındaki merkez sağ liderin yerini kimin doldurabileceği sorusu da gündeme geldi. Halihazırda Fininvest grubunun başkanlığını yürüten Marina'nın siyaset dersleri aldığı bildiriliyor. 1994 yılında Forza Italia kurucuları arasında olan Paolo Del Debbio'dan ders alan Maria'nın, önümüzdeki sonbaharda lanse edileceği parti içinde de konuşuluyor. Öyle ki Marina Berlusconi'nin liderliği üzerine PDL (Özgürlükler partisi) içinde bir anket yapıldığı da belirtildi. Forza Italia partisinin amazonlarından Forza Italia'nın eski Ekonomi Bakanı ve Meclis grup başkanı Renato Brunetta ise "Ne monarşik ne de demokratik hanedanlar hoşuma gitmiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berlusconi'yi bitiren 3 hukuk savaşçısı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN