Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin ile Erdoğan'ın telefon zirvesi

Erdoğan ve Putin'in bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Rus meslektaşı Sergey Lavrov'la telefon görüşmesi yapmıştı.

Giriş Tarihi: 27.6.2013 14:53 Güncelleme Tarihi: 27.6.2013 14:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla yaptığı görüşmede Suriye krizini ele aldı. Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Putin'in bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Görüşmede Suriye'de durum ele alınırken, her iki lider krizin çözümü bağlamında faaliyetlerin koordine etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Açıklamada, "Liderler, başta Suriye ve çevresi olmak üzere bölgesel durumla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Krize siyasi çözüm bulunması bağlamında faaliyetlerin koordine edilmesine karşılıklı olarak hazır oldukları ifade edildi. Taraflar sıkı temas halinde olmaya devam edilmesi hususunda da anlaştı." bilgisi verildi.

Görüşmede ayrıca ikili karşılıklı işbirliğine ilişkin güncel konular da ele alındı. Aralık ayında İstanbul'da (Putin'in ziyaretinde) Üst Düzey İşbirliği Konsey'inin (ÜDİK) üçüncü toplantısında mutabık kalınan anlaşmaların hayata geçirilmesi değerlendirildi.

Liderler yıl sonuna doğru ÜDİK'in Rusya'da yapılacak toplantısının hazırlık konuları da müzakere etti. Her iki taraf, enerji dahil çok boyutlu Rus-Türk işbirliğini yüksek değerlendirdi.

Kremlin açıklamasına göre, görüşme Erdoğan'ın inisiyatifiyle gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin ile Erdoğan'ın telefon zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN