Brezilya'da 'top'lu gösteri

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Brezilya'da on binler yine sokaktaydı. Vekilleri protesto için kongre binasının önüne 594 futbol topu bırakıldı. Brezilya-Uruguay maçı öncesi stadyuma yürüyen 50 bin kişilik bir grup polisle çatıştı

Brezilya'da iki haftayı aşkın süredir sokaklarda olan göstericiler Devlet Başkanı Dima Rousseff'in tüm reform adımlarına rağmen geri adım atmıyor. Önceki gece ülkenin bir çok kentinde sokağa akan kalabalıklar, eğitim, sağlık ve ulaşıma daha çok para harcanması ile yolsuzluklara karşı daha sert mücadele edilmesi konularındaki taleplerini yineledi. Gösterilerin en yoğun biçimde görüldüğü kent ise Belo Horizonte'de oldu. 50 bin kişilik kalabalık, FIFA Konfederasyonlar Kupası çerçevesinde kentte oynanan Brezilya-Uruguay maçı sırasında stada yürüdü. Polis barikatları göstericilerin maçın oynandığı Mineirao Stadyumu'na yaklaşmasını engelledi. Ancak bazı göstericiler, barikatları aşmaya çalışınca, zaman zaman çatışmalar çıktı. Hükümetin güvenlik güçlerine uyarısına rağmen polis, bazı noktalarda gaz bombası kullandı. Olaylar sonrasında 20 kişi gözaltına alınırken çatışmalar sonucu, kamu ve özel mülklerde geniş çaplı hasar meydana geldi. Bazı dükkânlar da ateşe verildi.

TAKIM TUR GEÇTİKÇE ARTIYOR

Göstericilerin büyük kısmı Brezilya'nın gelecek yıl Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmasına da karşı çıkıyor ve futbola ayrılan bütçeye tepki gösteriyor. Ülkede halen devam eden Konfederasyonlar Kupası'nın pazar günü oynanacak finalinde de gösterilerin zirve yapması bekleniyor. Brezilya milli takımı yarı finalde Uruguay'ı eleyip finale çıkmıştı. Başkent Brasilia'da göstericiler, hükümetteki yozlaşmayı protesto etmek amacıyla Brezilya Ulusal Kongre binasının önüne, parlamentodaki her milletvekili ve senatör için 594 futbol topu attı. Göstericiler daha sonra, Dünya Kupası'na harcanan paraları protesto etmek için yeni inşa edilen Mane Garrincha Ulusal Stadyumu'na doğru yürüdü. Sao Paulo'da ise doktorlar sokaktaydı. Tüm gruplar, önümüzdeki günlerde de gösterilerine devam edeceklerini söylerken hükümetin de sokakları sakinleştirmek için adımları sürüyor. Savcıların yetkilerini arttırarak, ülkede daha fazla yolsuzluğa sebep olacağı savunulan PEC 37 yasası reddedildi. Petrol işletme gelirlerinin eğitim ve sağlık için harcanması sözü verildi. Rüşvet suçlarına hapis cezaları getirilmesini içeren teklif onayladı. Hükümet ayrıca referanduma sunulacak bir reform paketi üzerinde çalışıyor.

MU HALEFETE ELEŞTİRİ
Dünya basını da, hükümetin reform adımlarına rağmen gösterilerine devam edeceklerini açıklayan eylemcileri mercek altına alıyor. Guardian gazetesindeki haberde, muhalif siyasi partilerin yoğun bir şekilde gösterileri gasp etmeye çalıştığı belirtildi. Ancak büyük bir kesimin hiçbir şekilde siyasi bir şemsiye altına girmek istemediği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'da 'top'lu gösteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN