Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'da muhalifler pazar gününe hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Muhammed Mursi'nin göreve gelişinin 1'inci yılı olan pazar günü için gösteri hazırlıkları sürüyor. Kaostan korkan halk gıda stoku yapıyor. Devrik lider Mübarek'e ait posterler de satışa sunuldu

Mısır'da göreve gelişinin 1'inci yılı olan 30 Haziran'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarına ve Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'na (İhvan-ı Müslimin) karşı muhaliflerin düzenlemeyi planladığı gösterilere iki gün kala gerginlik de tırmanıyor. Başkenti Kahire başta olmak üzere birçok kentte Mursi karşıtları ve taraftarları şimdiden sokaklara dökülürken, kanlı çatışmaların çıkmasından endişe ediliyor.

'HEDEFL ERİ KAOS ÇIKARMAK'
Yabancı ülkeler, büyükelçilikleri aracılığıyla dikkatli olmaları için vatandaşlarını uyarırken, halkın gıda stoku yapmaya başladığı bildiriliyor. Muhaliflerin, Cumhurbaşkanı Mursi'nin devrilmesini ana hedef olarak belirlediği gösteriler sırasında provokatif eylemler yaşanmasından endişe ediliyor. Kahire, İskenderiye ve diğer kentlerde sokakların duvarları şimdiden grafiti ve çizimlerle doldu... Muhalifler, "30 Haziran'da çocukların için sokağa", "Mursi'yi devirmek için buluşuyoruz" gibi sloganlar yazarken, insanlara sokağa çıkmama çağrısı yapan Mursi yandaşlarına göre ise sokak gösterilerinin tek amacı ülkeyi daha fazla kaosa ve gerginliğe sürüklemek. Gösterilerin başlayacağı 30 Haziran'dan önce sokakta afiş ve poster satışları da arttı. Devrik lider Hüsnü Mübarek'in posterlerinin de satışa sunulması ilginç bir manzara oluşturdu.

ÖZÜR, ÜLKE TARİHİNDE İLK...
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin önceki gece yaptığı sakinleştirici konuşmanın etkisi de bütün Mısır'da hissediliyor. Mursi'nin konuşmasına başlarken söylediği "Bir cumhurbaşkanı olarak değil, bir Mısırlı olarak karşınızdayım" sözleri ile benzin kuyrukları ve diğer zorluklar için Mısırlılardan özür dilemesi, ülke tarihinde bir ilk olarak değerlendirildi. Muhalif gruplar arasında tam bir kaynaşma ve anlaşma sağlanamaması da, Cumhurbaşkanı Mursi'nin bir avantajı olarak gösteriliyor. Askerin siyasete müdahale etmesini isteyen gruplarla bu duruma karşı olanlar arasındaki uçurum derinleşirken, muhalefetteki Selefi Nur Partisi'nden "Görüş ayrılıklarımız bulunsa da, Mursi'nin devrilmesine izin vermeyeceğiz" açıklaması geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da muhalifler pazar gününe hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN