Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze tünellerinden doğan hastane

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze'de sağlıktan tarıma, eğitimden sulamaya kadar 150 milyon dolarlık projeler yürütüyor.

Giriş Tarihi: 29.6.2013 13:34
Hasan AY - Sabah.com.tr

Filistin'in en büyük hastanesi olarak hizmete açılacak olan Gazze-Türk Filistin Dostluk Hastanesi, İsrail'in ambargosuna rağmen tamamlanmaya çalışılıyor. Proje koordinatörü Cahit Ababay, inşaatın kaba inşaatında kullanılan 15 bin ton çimento ile 2 bin ton demirin tünellerden gelen malzemelerin satıldığı karaborsadan temin edildiğini belirterek, "Yasal yollardan bir tek çakıl taşı bile sokamadık. Geçen yıl nisan ayında İsrail'den malzeme temini için izin istedik. İzin bu yıl nisan ayında çıktı" dedi.

HASTANENİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Gazze'ye uygulanan ambargoya rağmen TİKA, bölgede birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu projelerden en önemlisi ise 180 yataklı Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi. 34 bin metrekare kapalı alana sahip 10 bloktan oluşan hastanenin inşasına 2011 mayıs ayında başlandı.


TEK BİR ÇAKIL TAŞI BİLE SOKAMADIK

Cizre Devlet Hastanesi model alınarak yapılan hastane, Batı Şeria ve Gazze'nin en büyük hastanesi olacak. İsrail'in uyguladığı ambargo, malzeme temininde sıkıntı oluşturduğu için, çalışmalar yavaş gidiyor.

Proje Koordinatörü Cahit Ababay, normal takvime göre inşaatın bitmiş olması gerektiğini belirterek, "Kaba inşaatı tünellerden gelen malzemelerin satıldığı karaborsadan alarak tamamladık. Yasal yollardan bir tek çakıl taşı bile sokamadık. Geçen yıl nisan ayında İsrail'den malzeme temini için izin istedik. İzin bu yıl nisan ayında çıktı" dedi.


KAYNAK MAKİNELERİ LİMANDA BEKLETİLİYOR

İsrail'in çapı 5 santimetreden büyük çelik borulara, silah yapılabileceği şüphesiyle izin vermediğini belirten Ababay, bu yüzden havalandırma tesisatı için Almanya'dan fiberglas borular getirttiklerini söyledi.

Bu boruların ısıtma yoluyla birleştirecek kaynak makinelerinin 2 aydır Aştod Limanı'nda bekletildiğini bildiren Ababay, bu yüzden inşaatın durma noktasına geldiğini, boruların montajını yapıp çalışmalarına devam etmek istediklerini söyledi.


SALDIRIYA KARŞI KOORDİNATLARI BİLDİRDİK

Hastaneyi 25 Şubat 2014'te bitirmeyi hedeflediklerini belirten, malzeme ve personel temini noktasında yaşadıkları sıkıntıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi.

İsrail'in olası bir saldırısında hastanenin koordinatlarının İsrail makamlarına bildirildiğini söyleyen Ababay, buna rağmen 1,5 yıl önce bir şarapnel parçasının şantiyeye düştüğünü anlattı.

Ababay, normal şartlarda hastane inşaatının bitirmiş olmalarının gerektiğini ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze tünellerinden doğan hastane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN