Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta Türkmen gücü kuruluyor

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, Türkmenlere yönelik terör saldırılarının artış göstermesinin ardından gündeme gelen Türkmen güvenlik gücü kurulması planlarını değerlendirerek, bu tür bir yapılanmanın sadece Selahattin vilayetinin Tuzhurmatu ilçesini değil, Kerkük başta olmak üzere Türkmen toplumunun yaşadığı tüm bölgeleri kapsaması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29.6.2013 12:21 Güncelleme Tarihi: 29.6.2013 12:21
Irak'ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerinden Tuzhurmatu ilçesinde salı günü meydana gelen ve aralarında ITC Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahattin Vali Yardımcısı Ahmet Koca'nın da bulunduğu 13 kişinin ölümüne neden olan saldırı, ülkede son 2 yıldır Türkmenlere karşı düzenlenen terör eylemlerinin en büyüklerinden biri olarak kayıtlara geçti.

Ülkenin kuzeyindeki Musul vilayetinin Telafer ilçesinden güneydeki Diyala vilayetinin Mendeli ilçesine kadar uzanan şeritte yaşayan Türkmenler, genel anlamdaki güvenlik sorunlarının yanı sıra özellikle "tartışmalı bölgeler" olarak nitelenen topraklar üzerinde bulunmaları nedeniyle etnik ve dini temelli çatışmalardan da olumsuz etkileniyor. Tartışmalı bölgeler, bilhassa Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Bağdat'taki merkezi yönetim arasında son yıllarda gerilimin tırmandığı bir hat olarak dikkati çekiyor.

Türkmenlere yönelik saldırıların Tuzhurmatu'daki son eylemle birlikte iyice tırmanması, uzun süredir güvenlik tedbirlerini artırması istenen Başbakan Nuri el-Maliki'yi de harekete geçmeye zorluyor. Son olarak Maliki'nin talimatıyla kurulan bir komisyon, Tuzhurmatu olaylarıyla ilgili ön çalışmasının ardından, bu bölgede Türkmenlerden özel bir güvenlik gücü oluşturulmasını kararlaştırdı. Kararın nasıl uygulanacağı, güvenlik gücünün görev alanı, yetkileri ve nasıl çalışacağı ise belirsizliğini koruyor.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan ITC Başkanı Salihi, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin el-Şahristani başkanlığında "Tuzhurmatu'daki Olayları Araştırma Komisyonu" kurulmasının önemli bir adım olduğunu, buna karşın Türkmenlerden oluşacak güvenlik gücünün Tuzhurmatu ile sınırlı kalmaması gerektiğine dikkati çekti. Güvenlik gücünün Kerkük ve diğer "Türkmeneli" bölgelerini de kapsamasını istediklerini vurgulayan Salihi, Komisyon çalışmasında alınan Tuzhurmatu'nun il yapılması ve terör mağdurlarına tazminat ödeme kararlarının bir an evvel hayata geçirilmesini talep etti.

Tuzhurmatu'da oluşturulacak olan Türkmen güvenlik gücünün ne Kürtlere ne de Araplara zarar vereceğinin altını çizen Salihi, "Türkmenler yaşadıkları bölgeleri herkesten iyi bilir ve tanıdıkları için korumasını da iyi bilirler. Güvenlik güçlerimiz, bölgemizde bulunan Kürt ve Arap kardeşlerimizi de korurlar" dedi.

Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde Kürt ve Arapların da bulunduğuna işaret eden Salihi, "Irak fiili olarak Kürt, Sünni Arap ve Şii Arap bölgesine ayrılırsa bundan en çok zararlı çıkan Türkmenler olur. Türkmenlerin yaşadığı Türkmeneli bölgesi coğrafi olarak, bu tür ayrılmalara engel teşkil ettiği için bugün Türkmenler, bazı çevrelerce hedef alınıyorlar" dedi.

Salihi, Kerkük ve diğer "Türkmeneli" bölgelerindeki asayiş ve güvenlik konusunda da Türkmenlerin göz ardı edildiğini hatırlatarak, " Türkmenler kendi bölgelerindeki güvenlik birimlerinde yeterince temsil edilmiyor. Yaşadığımız bölgelerin güvenliğini korumaya başkaları karar veriyor ve bu karar mekanizmasından Türkmen güvenlik amirleri uzak tutuluyor. Bu da bizi ciddi anlamda kaygılandırıyor" şeklinde konuştu.

-Türkmenler tartışmalı bölge sorunundan uzak tutuluyor-

Salihi, tartışmalı bölgeler üzerine yapılan tartışma ve toplantılara Türkmenlerin çağrılmadığını savunarak, bu sürecin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile merkezi yönetim arasında işlediğini ve Türkmenlerin çözüm önerilerinin dikkate alınmadığını belirtti. Türkmenlerin de içinde olduğu ortak çözüm platformunun kurulması gerektiğini belirten Salihi, Türkmenlerin Irak'ta üçüncü ana unsur kabul edilmesini istedi.

-"Barışçıl gösteriler devam edecek"-

Salihi, son iki gündür Kerkük'te Türkmenler tarafından başlatılan gösterilerin barışçıl olduğunu vurgulayarak, gösterilerin hükümetin ve ilgili mercilerin talepleri karşılayana kadar devam edeceğini bildirdi. Salihi, Türkmen sorununu her türlü yasal ve demokratik yollarla Irak parlamentosu ve uluslararası platformlara taşıyacaklarını ve bu konuda hem Irak meclisinde gurubu bulunan taraflardan hem de uluslararası güçlerden destek istediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta Türkmen gücü kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN