Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'nin dümeni Litvanya'ya geçti

Hırvatistan AB'nin 28'inci üyesi olarak Birliğe resmen katılırken Baltık ülkelerinden Litvanya, 1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanlığını İrlanda'dan devrealıyor.

Giriş Tarihi: 1.7.2013 11:14 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 11:16
Türkiye'nin AB hedefini destekleyen ülkelerden Litvanya'nın Dönem Başkanlığı sırasında yeni bir başlığın açılması gibi, üç yıl adeta dondurulmuş olan Türkiye'nin üyelik müzakere sürecine ilişkin önemli beklentiler bulunuyor.

Ankara'nın Türkiye'nin AB sürecine "somut katkılarda" bulunacağını umduğu Litvanya, 31 Aralık'a kadar AB Dönem Başkanlığını yürütecek. Türkiye'nin Litvanya'nın başkanlığından beklentileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Nisan başında bu ülkeye yaptığı resmi ziyaret sırasında dile getirilmişti.

Litvanya'nın Başkanlığı sırasında Türkiye'nin üç yıldır adeta dondurulmuş bulunan, AB müzakere sürecinin geleceği açısından önemli gelişmeler bekleniyor.

Altı aylık sürede AB'de büyük yankı bulan Gezi eylemleri ve Birlik'te "orantısız" olarak görülüp eleştirilen polisin gösterilere müdahalesine yer verilmesine kesin gözüyle bakılan yıllık İlerleme Raporu yayımlanacak.

Avrupa Komisyonu tarafından Ekim ayında yayınlanması beklenen raporda AB'de destelenen, Abdullah Öcalan ile yürütülen "çözüm süreci"nin ağırlıklı bir konu olması da bekleniyor.

İlerleme Raporu'nun yayınlanması ardından ise Türkiye'nin AB müzakere sürecinin 22. başlığını oluşturan "Bölgesel Politikalar"a ilişkin müzakereleri fiilen başlatacak hükümetlerarası konferansın yapılması öngörülüyor.

Geçen hafta Gezi olayları nedeniyle Türkiye ile Almanya arasında yaşanan sıkıntılar sürerken Lüksemburg'da toplanan AB Genel İşler Konseyi'nin çetin pazarlıklar sonucunda aldığı karara göre, 22. başlığa ilişkin müzakereler "otomatik" olarak başlatılmayacak.

Varılan uzlaşıda raporun yayınlanması ardından Konsey tarafından yapılacak görüşmelerde 22. başlığına açılmasına ilişkin AB ortak pozisyonunun "teyid edileceği ve toplantının tarihinin belirleneceği" ifade ediliyor. (ANKA)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'nin dümeni Litvanya'ya geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN