Koluna 47 yıl sonra kavuştu

Amerikalı doktor, yıllarca sakladığı kol kemiklerini Vietnam gazisine vermek üzere ülkeye geldi.

Giriş Tarihi: 1.7.2013 14:30 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 14:44
Vietnam Savaşı'nda kesilen kol, 47 yıl sonra sahibine ulaştı. Amerikalı doktor Sam Axelrad, 1966'da Vietnam gazisi Nguyen Quang Hung'un kesmek zorunda kaldığı kolun kemiklerini sahibine vermek üzere oğulları ve torunlarıyla ABD'den Vietnam'a geldi. Axelrad, 27 yaşındayken Amerikan askerlerinin vurduğu Hung'un enfeksiyon kapan sağ kolunu askeri Phu Cat hastanesinde kesmek zorunda kalmış ve kolu hatıra olarak saklamıştı.

Şimdi ürolog olan Axelrad, telefonla AP'ye yaptığı açıklamada, yıllarca savaş günlerini anımsamak istemediği için kemikleri gizli dolabında sakladığını ancak bir gün bunları ait olduğu kişiye vermeye karar verdiğini belirtti. Kemiklerine tekrar sahip olan Hung ise şaşırdığını ifade ederek, "Amerikalı bir doktorun enfeksiyon kapan kolumu alıp, evine götürmesi, temizlemesi ve 40 yıldan uzun süre saklamasına inanamıyorum" dedi. Bunun birçok kişinin almak istemediği bir "hediye" olduğunu düşündüğünü belirten Hung, "doktoru yeniden görmeye ve kol kemiklerine sahip olmaya can attığını" söylemişti.

Axelrad'in geçen yaz Vietnam'da tatil yaptığı ancak bu ülkeyi seçmesinin bir başka nedeninin de Hung'u bulmak olduğu belirtildi. Hung'un halen hayatta olup olmadığını ya da ülkenin neresinde araması gerektiğini bilmeyen doktor, şans eseri Vietnamlı gazeteci Tran Quynh Hoa ile başkent Hanoi'deki bir otelde tanışmış, gazetede yayımlanan makale üzerine Hung'a ulaşılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koluna 47 yıl sonra kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN