Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır ayakta

Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi karşıtları ve yanlıları meydanları doldururken, "Mısır'ı terk edin" çağrısına uyan en az 70 bin kİşi ülkeden ayrıldı. Çatışmalarda 3 kişi öldü, 174 kişi yaralandı

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve başlamasının birinci yıldönümünde yüz binlerce muhalif başkent Kahire ve diğer önemli kentlerde meydanları doldurdu. Mursi taraftarlarının da sahaya inmesiyle gerginlik artarken, çoğunluğunu yabancıların ve diplomatların oluşturduğu en az 70 bin kişinin kara ve hava yoluyla ülkeyi terk ettiği bildirildi. Günlerdir Tahrir Meydanı'nda nöbet tutan muhalifler Mursi karşıtı sloganlar atarken, Mursi yanlıları da Rabia Adeviye Meydanı'nda gösteri yapıyor. Müslüman Kardeşler'in ofisleri saldırıya uğradı. Beni Süveyf kentindeki çatışmalarda en az 40 kişi yaralandı. Çeşitli kentlerdeki çatışmalarda 3 kişi öldü, 174 kişi yaralandı. Muhalif liderlerden Muhammed Baradey, "Halk, Mursi'ye bir ehliyet verdi, ancak o bu aracı kullanamadı" dedi. Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) lideri Hamdin Sabbahi de Mursi'ye görevi bırakması çağrısı yaparak "Ya kendi isteğinle görevi bırakırsın ya da halk seni buna zorlar" dedi. UKC açıklamasında da Mursi görevi bırakıncaya ve erken seçime gidilinceye kadar, Mısır halkını sokak ve meydanlardan ayrılmamaya, oturma eylemlerine devam etmeye ve iş bırakmaya çağırdı. Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi ise Mısır halkına hitaben "Mübarek rejimine 30 yıl sabrettik de Mursi yönetimine neden 1 yıl sabredemiyoruz" diyerek Mursi'ye bir şans daha verilmesini istedi. Mursi de diyalog çağrısı yaptı. Bu arada Mursi'ye destek verenler 26 milyon, karşıtları da 22 milyon imza topladıklarını öne sürdü.

Mısır ordusu: İç savaşa izin vermeyeceğiz
Mısır'da ordu yönetimi peş peşe yaptığı açıklamalarla tarafları sükunete davet etti. Mısır ordusundan "Olayların iç savaşa dönüşmesine izin vermeyeceğiz" açıklaması geldi. Orduya ait helikopterler gün boyunca Tahrir Meydanı üzerinde uçuş yaptı. Öte yandan ülkedeki hastanelerde olağanüstü hal ilan edilerek, doktorların izinleri iptal edildi. Olası çatışmalarda halkın sığınabilmesi için bütün camilerin açık tutulacağı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır ayakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN