Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'da ordunun uyarısı muhalifleri coşturdu

Mısır'da muhalefetin Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki gösterileri sürüyor. Ordunun ''halkın taleplerinin yerine getirilmesi'' çağrısı, muhalefet tarafından coşkuyla karşılandı.

Giriş Tarihi: 1.7.2013 22:23
Nasır City'de Mursi'ye destek verenlerin sayısında da artış yaşanıyor.

Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi'nin "siyasi uzlaşma sağlanması ve halkın taleplerinin yerine getirilmesine" yönelik açıklaması Tahrir Meydanı'nda sevinçle karşılandı.

Muhalifler, açıklamanın ardından "Ordu ve halk el ele", "Ordu halkı korusun", "Rejim çöktü" sloganları ve havai fişekler attı.

Bu arada orduya ait 5 helikopterin Tahrir üzerinde uçtuğu gözlendi. Helikopterlerin birinde büyük bir Mısır bayrağı taşınması dikkati çekti.

Ordunun açıklamasına ilişkin tartışmalar

Nasır City'de Mursi'ye destek verenlerin düzenlediği gösteriye katılanlar ise ordunun açıklamasının Mursi'yi hedef alıp almadığını tartışıyor. Bazı göstericiler açıklamanın Mursi'yi hedef almadığı düşüncesini taşırken, geniş kitle, ordunun Mursi aleyhine siyasete müdahil olduğunu düşünüyor.

Her iki gösteri alanında da güvenliği göstericiler sağlıyor. Öte yandan Tahrir Meydanı'nda kadın göstericilere yönelik cinsel taciz olaylarında artış olduğu iddia edildi. Tahrir'de görev yapan halk komiteleri sadece dün gece kadınlara yönelik 46 taciz olayının saptandığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler sokağa iniyor

Müslüman Kardeşler kaynaklarından alınan bilgilere göre, ordunun açıklamalarından sonra Müslüman Kardeşler Teşkilatının tüm üyeleri Nasır City'deki gösterilere katılarak gövde gösterisi yapacak. Kaynaklar, Müslüman Kardeşler'in Mısır'ın tüm şehirlerinde kitlesel gösterilere hazırlandığını da ileri sürdü.

Mısır ordusu bugün, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edilerek yol haritası açıklanacağı duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da ordunun uyarısı muhalifleri coşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN