Yola Türkiye ile çıktı, artık AB'li

Giriş Tarihi: 1.7.2013

AB üyelik müzakerelerine Türkiye gibi 8 yıl önce başlayan Hırvatistan, ekonomi bakımından Türkiye'nin gerisinde kalmasına rağmen bugün 28'inci AB üyesi oluyor

AB'ye üyelik müzakerelerine Türkiye gibi sekiz yıl önce başlayan Hırvatistan, ekonomik kalkınma ve gelişmişlik bakımından Türkiye'nin gerisinde kalmasına rağmen bugün AB'nin 28'inci üyesi oluyor. Hırvatistan, üyelik müzakerelerinin 35 başlığının tümünü resmen kapatırken Ekim 2005'te müzakere sürecine resmen başlayan Türkiye, şimdiye kadar 35 müzakere başlığından sadece birini kapatabildi. Türkiye ile Hırvatistan, 3 Ekim 2005'te birlikte müzakerelere başlamış olsalar da Türkiye'nin AB macerası çok daha öncelere, hatta Hırvatistan'ın bağımsızlığının öncesine dayanıyor. Türkiye, 1999'da "aday ülke" statüsü almasına karşın, bundan tam 12 yıl önce, 1987'de, o zamanki adıyla "Avrupa Topluluğu"na adaylık için başvuruda bulunmuştu. Hırvatistan ise Türkiye'nin adaylık başvurusu yaptığı 1987'den tam 5 yıl sonra bağımsız bir devlet olarak Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine kabul edilmişti. 2011'de yapılan son nüfus sayımına göre ülkede, işsizlik oranı yüzde 20.9.

170 YETKİLİ KATILDI

Hırvatistan'ın AB üyeliği dolayısıyla Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç'in ev sahipliğinde akşam yemeği verildi. Yosipoviç, "Komşularımızın AB üyelik sürecine destek olacağız" dedi. Hırvatistan'ın üyeliği dolayısıyla düzenlenen etkinliklere AB Bakanı Egemen Bağış'ın yanısıra 15 devlet başkanı, 13 başbakan, 3 meclis başkanının da aralarında bulunduğu 170 üst düzey devlet yetkilisi katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yola Türkiye ile çıktı, artık AB'li
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN