Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam karşıtı vekilin ipini çektiler

Avrupa Parlamentosu aşırı sağ parti Ulusal Cephe(FN) lideri Marine Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırdı. Marine Le Pen'in 'ırkçı nefreti körüklemek' suçundan hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 2.7.2013 16:12
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylamada aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılması kararlaştırıldı.

FN lideri dün yaptığı açıklamada dokunulmazlığının kaldırılacağını düşündüğü belirterek, "Dokunulmazlığımın kaldırılma teklifi, siyasi rakiplerim Halk Hareket Birliği ve Sosyalist Parti tarafından oylanacak." diye konuşmuştu. Le Pen, ülkede doğruları söyleyen insanların kaldığını belirtmek için duruşmalara gideceğini de belirtmişti.

İnsan hakları dernekleri, Fransa'da yeterli ibadet yeri olmadığı için bazen sokakta namaz kılmak zorunda kalan Müslümanlarla Fransa'nın Nazi işgali arasındaki paralellik kurduğu için Le Pen aleyhinde suç duyurusunda bulunmuştu. Marine Le Pen hakkında daha önce de Müslümanlara hakaret suçundan davalar açılmıştı.

2011 yılında da Fransa'daki Lyon Savcılığı, "ırkçı nefreti körüklemek" suçundan açılan bir dava ile ilgili olarak Le Pen'in yargılanabilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun dokunulmazlığı kaldırması talebinde bulunmuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam karşıtı vekilin ipini çektiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN