Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 ülkeye 'beni alın' dedi

Giriş Tarihi: 3.7.2013

ABD'nin yaptığı gizli dinlemelerini açıklayan Snowden'ın 21 ülkeye sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Edward Snowden, Başkan Obama'yı da suçlayarak "Sığınmak istediğim ülkelere baskı yapıyor" dedi

ABD istihbarat servislerinin, dünya çapında milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtları ile aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 38 ülkenin büyükelçiliklerini dinlediğini ortaya çıkaran Edward Snowden, dünya gündeminin ilk sırasında kalmaya devam ediyor. 9 gündür Rusya'nın başkenti Moskova'daki Şeremetyevo Havalimanın transit geçişinde kalan Snowden'ın hangi ülkeye sığınacağı hala netleşmedi. ABD'nin pasaportunu iptal ettiği eski CIA çalışanının, şimdiye kadar 21 ülkeye sığınma başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

ÜLKELER BİR BİR GERİ ÇEVİRİYOR
WikiLeaks sitesine göre Snowden; Avusturya, Bolivya, Çin, Küba, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Rusya, İspanya, İsviçre ve Venezüella'dan sığınma talebinde bulundu. ABD'ye iadesi halinde vatana ihanet suçundan yargılanabilecek olan Snowden için şimdilik hiçbir ülkenin sığınma talebini kabul etmediği belirtiliyor. İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, Snowden'ın başvurusunu işleme almayacaklarını açıkladı. Polonya ve İspanya'nın ardından Avusturya, Finlandiya ve Norveç de Snowden'ın iltica başvurusunu işleme almayacaklarını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Snowden'ın şu ana kadar Fransa'dan siyasi sığınma talebinde bulunmadığını söyledi. Snowden'ın, Rusya'ya yaptığı sığınma başvurusunu ise daha sonra geri çektiği açıklandı. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Hindistan da başvuruyu işleme almadıklarını açıkladı. Almanya'dan yapılan açıklamada ise, Snowden'in yaptığı iltica talebinin reddedildiği bildirildi. Açıklamada, Snowden'in iltica müracaatına ret gerekçesi olarak gerekli şartların oluşmaması gösterildi.

İLK RESMİ AÇIKLAMAYI YAPTI
Öte yandan 29 yaşındaki Snowden, dün Moskova'da ilk resmi açıklamasını yaptı. WikiLeaks sitesinde yer alan açıklamasında Snowden, ABD Başkanı Barack Obama'nın başka ülkeye sığınma hakkını engellediğini savunarak şunları söyledi: "Başkan Obama, yardımcısına sığınma isteğinde bulunduğum ülkelere baskı uygulanması talimatı verdi. Sığınma talebinde bulunduğum ülkelere talebimi reddetmeleri söyleniyor. Maruz kaldığım zorunlu sürgün adil değil. Bunlar eski siyasi oyunlar. Amaç aslında ben değilim. Benden sonra gelecek olanları korkutmak. ABD onlarca yıldır iltica başvurusu hakkının en ateşli savunucularından biri olmuştur. Ne yazık ki ABD'de evrensel insan hakları bildirgesinin 14. maddesi uyarınca oylanıp belirlenen bu haklar, mevcut hükümet tarafından reddedilmektedir. ABD, herhangi bir suçtan ceza almamama rağmen tek taraflı olarak pasaportumu iptal etmiş, beni devletsiz bırakmıştır. Hükümet, hiçbir mahkeme kararı olmaksızın beni temel bir haktan mahrum bırakmaya çalışıyor"

EKVADOR: KASITLI YARDIM YOK

Snowden, "Obama yardımcısına talimat verdi" sözü ile de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa'yı aramasını işaret etti. Snowden'ın resmi başvurusunu kabul edeceklerini açıklayan Ekvador, daha sonra Snowden'ın kaderinin Rusya'nın elinde olduğunu söylemişti. ABD ayrıca Snowden'a sığınma talebi verilmesi halinde Ekvador'a uygulanan tüm ayrıcalıkların kaldırılacağını bildirmişti. İngiliz Guardian gazetesine konuşan Ekvador Devlet Başkanı Correa da Ekvador hükümetinin, Snowden'ın Hong Kong'dan Moskova'ya seyahatine "kasten yardım etmediğini" vurguladı. Correa, "Ekvador, Snowden'in iltica talebini değerlendirmeye almayacak" diye konuştu.

HOLLANDE'DAN AB'YE ÇAĞRI
ABD gizli servislerinin AB kurumlarında casusluk yaptığı yönündeki iddialara ilişkin Fransa'nın tepkisi dün de sürdü. Cumhurbaşkanı François Hollande, casusluk krizi ile ilgili olarak AB'nin koordineli bir şekilde ortak hareket etmesini isteyerek, "Avrupa'nın, ABD'ye yönelik tepki ve beklentileri ile ilgili koordineli bir şekilde ortak hareket etmesi gerekir" dedi. Öte yandan Almanya, 29 yaşındaki Edward Snowden'ın iltica talebini doğruladı. Dışişleri Bakanı Peter Friedrich, iltica belgesi için ilgili kişinin şahsen başvurması gerektiğini belirtti, "Ancak başvurusu hukuki açıdan sıkıntılı" dedi. Venezüella Cumhurbaşkanı Maduro ise "Snowden gerçekleri söyledi, korunmayı hak ediyor" açıklamasında bulundu.

DAVUTOĞLU KERRY İLE SKANDALI KONUŞTU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ASEAN toplantıları için geldiği Brunei'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir saat kadar görüştü. Davutoğlu, görüşmede ABD'nin dinleme skandalıyla ilgili iddiaları da ele aldıklarını belirterek, "Kendisine bu konuda bir açıklama talep ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de bu konuda bilgilerinin sınırlı olduğunu ancak gerekli çalışmalar, bilgileri edindikten sonra paylaşacaklarını ifade etti" dedi.

'ZARARLI FAALİYETLERİ DEVAM ETTİRMEZSE RUSYA'DA KALABİLİR'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 gündür ülkesinde bulunan Edward Snowden'a şartlı destek verdi. Putin, Snowden'in Rusya ajanı olmadığını ve Rus İstihbarat Servisi'nin onunla ne geçmişte ne de şimdi çalışmadığını belirterek, "Snowden kendisini artık eski ajan olarak değil, belki kendini Saharov gibi insan hakları savunucusu olarak, demokrasi savunucusu olarak görüyor" dedi. Putin ayrıca "Bunu benden duymanız garip olsa da Snowden Amerikalı ortaklarımıza zarar vermeye yönelik çalışmalarına son verdiği zaman Rusya'da kalabilir" diye konuştu.

RUSYA'YA BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ

Fakat gün içinde Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Şeremetyova Havalimanı'nda transit bölgede kalan Snowden'ın Rusya'ya siyasi sığınma talebini geri çektiğini açıkladı. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, ASEAN toplantıları için bulundukları Brunei'de dün bir araya geldi. Rus bakan, görüşme öncesinde bir gazetecinin Edward Snowden hakkında soru sormasına sinirlendi. Görüşmenin ardındansa isminin gizli kalmasını isteyen 3 ABD'li yetkili, Washington'ın Rusya'yı, Snowden'ı sınır dışı etmesi için ikna etmeye çalıştığını söyledi. ABD, Snowden'ın doğrudan iadesini ya da onu ABD'ye teslim edecek bir 3'üncü ülkeye gönderilmesini istiyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 ülkeye 'beni alın' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN