Mursi'den çözüm önerisi

Mursi tarafların yer aldığı uzlaşı hükümeti önerdi

Giriş Tarihi: 3.7.2013 16:26 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 19:57

Mısır'da siyasi çalkantı sürerken Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ülkede tarafların yer aldığı bir uzlaşı hükümetinin kurulmasını önerdi.

Ordu, Mursi ve üst düzey yetkililer için seyahat yasağı getirdi.

Mısır devlet televizyonunun Kahire stüdyoları önünde zırhlı askeri araçların konuşlandırıldığı belirtildi. Canlı yayınlar dışında görev yapan personelin ise binadan ayrıldığı ifade ediliyor.

48 SAAT SÜRENİN DOLMASINA KISA SÜRE KALA NEFESLER TUTULDU

Mısır ordusunun, ülkede yaşanan krize çözüm bulunması için tanıdığı sürenin dolmasına kısa süre kala ülkede nefesler tutuldu.

Ordunun açıklamasının ardından ülkenin değişik bölgelerinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ve karşıtları arasında çatışmalar
aralıklarla devam etti.

Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi'yi destekleyenlerin ise Rabiatu'l-Adeviye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı'ndaki bekleyişleri devam ediyor.

Mursi destekçileri, bu sabah erken saatlerden itibaren herhangi bir provokasyonu engellemek için eylemlerin yapıldığı meydana gelenlere kimlik
kontrolü yapmaya başladı.

Öte yandan, Tahrir Meydanı'nda göstericilerin güvenliğini sağlamak üzere polise bağlı özel kuvvetlerin bölgede görev yaptığı gözleniyor.

Mısır Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ülkedeki siyasi krizin çözülmesi için taraflara tanıdığı 48 saatlik süre bu akşam sona eriyor.

GİZA VALİSİ ABDURRAHMAN İSTİFA ETTİ

Mısır'da siyasi kriz devam ederken dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçilerinin göstericilerine ateş açılması olayı ile ilgili olarak Giza Valisi Ali Abdurrahman'ın istifa ettiği belirtildi. İstifa haberi Mısır devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Dün akşam saatlerinde Giza'daki Kahire Üniversitesi önündeki Nahda Meydanı'nda toplanan Mursi taraftarlarına açılan ateşte 16 kişi hayatını
kaybetmiş, 200'den fazla kişi yaralanmıştı.

Olayların ardından Mısır İçişleri Bakanlığı, Giza Emniyet Müdürü'nün görevden alındığını açıklamıştı. Giza Valisi Ali Abdurrahman'ın da olaylardan
dolayı istifasını sunduğu kaydedildi.

ÜNİVERSİTELİLERE ATEŞ AÇILDI

Mısır'dan gelen son haberlere göre Kahire Üniversitesi önünde Mursi yanlılarına ateş açıldı. Mısır Sağlık Bakanlığı'na göre olayda 16 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.

MISIR ASKERİ KONSEYİ TOPLANDI

Mısır'da kuvvet komutanları, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin başkanlığında toplandı.

Ordunun, krizin son bulması için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına az bir zaman kala gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi katılmadı.

Güvenlik kaynakları, ilerleyen saatlerde atılacak adımlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, ordunun Mısır'ın bütün illerinde güvenliği sağlamak
için hazırlıklarını tamamladığını ve hiç bir şiddet eylemine izin verilmeyeceğini belirtti.

Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi, geçen pazartesi günü Mısır televizyonunda yayınlanan ses kaydında, ordunun siyasi güçlerin tümüne daha önce 1 hafta süre verdiğini hatırlatarak, uzlaşmanın sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edilerek yol haritası açıklanacağını ifade etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'den çözüm önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN