Ordudan son uyarı

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Mısır'da krizin çözümü için 48 saat süre veren ordu, uzlaşma olmaması halinde izleyeceği yol haritasını açıkladı: Meclis feshedilecek, anayasa askıya alınacak, bir yıl görev yapacak geçici konsey kurulacak

Mısır'da birinci yılını dolduran Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye krizin çözümü için 48 saat süren veren ordu, bu sürenin dolması üzerine yol haritasını açıkladı. Buna göre yarına (bugün) kadar uzlaşma sağlanmaması halinde anayasa askıya alınacak, Meclis lağvedilecek ve 1 yıllık geçici bir başkanlık konseyi oluşturulacak. Mısır'ın resmi haber ajansına göre konseyde Anayasa Mahkemesi başkanı, savunma bakanı, siyasal partiler, gençlik örgütleri, El Ezher ve Kıpti Kilisesi'nden temsilciler yer alacak. Cumhurbaşkanı Mursi ise ordudan gelen bu son uyarının ardından televizyon ekranlarından "geri adım atmayacağını" açıklayarak, Mısır halkına da "Devrimimizi satın almalarına izin vermeyin" dedi. Bu son açıklamalardan önce dün Mısır'da şu gelişmeler yaşandı: Önceki gece başkent Kahire'deki farklı meydanlarda toplanan milyonlarca kişiden, binlercesi dün yine sokaktaydı. Mursi karşıtları "Kararlı Salı" sloganıyla tüm muhalifleri gece yine sokağa çağırdı. Müslüman Kardeşler de Mursi'ye destek için taraftarlarına aynı mesajları yayınladı. Şimdiye kadar 25 kişinin öldüğü gösterilerde gündüz herhangi bir çatışma yaşanmadı. Ordunun önceki günkü 48 saat süre tanıyan ültimatomunun darbe uyarısı olarak yorumlanması üzerine ordu sözcüsü demokrasinin dışına çıkmayacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Mursi de dünü ofisinde Başbakan Hişam Kandil ve Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi ile siyasi krizden çıkış yollarını görüşerek geçirdi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr'ın istifasını sunduğunu açıkladı. Bu istifayla görevinden ayrılan bakan sayısı 5'e yükseldi. Cumhurbaşkanlığı sözcüleri Ömer Amir ve İhab Fehmi ile hükümet sözcüsü Alaa el-Hadidi de istifalarını sundu.

Obama: Krizi siyasi yolla çözmelisiniz
ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi telefonla arayarak, göstericilerin taleplerine yanıt vermesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray, Obama'nın görüşmede, ABD'nin Mısır'da demokratik süreç önerdiğinin, hiçbir parti ya da grubu desteklemediğinin ve mevcut krizin sadece siyasi süreçle çözülebileceğinin altını çizdiğini duyurdu. Obama ayrıca, Mursi'ye özellikle gösterilerdeki şiddet ve kadınlara yönelik cinsel saldırılar konusunda kaygılı olduğunu iletti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ordudan son uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN