Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB 'darbe' demedi!

Giriş Tarihi: 4.7.2013 15:27 Güncelleme Tarihi: 4.7.2013 15:27

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Ashton, Mısır'da yaşanan askeri darbe ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada AB'nin olaya ilişkin tepkisini 'darbe' ifadesini kullanmadı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da dün akşam yaşanan askeri darbe ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada AB'nin olaya ilişkin tepkisini 'darbe' ifadesini kullanmadan şu sözlerle dile getirdi:

"Mısır'daki gelişmeleri toplumdaki derin kutuplaşmanın, politik değişim isteklerinin ve uzlaşı çabalarının farkında olarak çok yakından takip ediyorum. Tüm tarafları ivedilikle demokratik kapsayıcı parlamenter seçimlerin yapılacağı ve anayasanın kabul edileceği demokratik geçiş sürececini tamamlamaya çağırıyorum.

Umarım yeni yönetim tamamıyla insan hak ve özgürlüklerine saygılı, hukukun üstünlüğünü koruyan ve diğer tüm yetkilileri de bu konuda sorumlu tutan bir anlayış içerisinde hareket eder.

Tüm şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyor ve hayatını yitirenlerin ailelerine bir kez daha taziyelerimi iletiyorum. Mısır güvenlik güçlerine de Mısır halkının güvenliğini sağlamak ve yaşamlarını korumak adına ellerinden gelen herşeyi yapmaya davet ediyorum. Tüm taraflara maksimum sağduyu çağrısında bulunuyorum."

GAZETECİLERDEN AVRUPA KOMİSYONU'NA ŞOK SORU: "NEDEN 'DARBE' DEMİYOR SUNUZ?"

Avrupa Komisyonu günlük olağan basın toplantısında Komisyon Sözcüsü Michael Mann'a bir gazeteci "Neden AB 'darbe' ifadesini kullanmıyor?" sorusunu sordu.

Bunun üzerine sözcü Mann önemli olanın itidalli ve sağduyulu olmak olduğunu belirterek Ashton'ın dün yaptığı yazılı açıklamayı aynen tekrarladı. Sözcüye arka arkaya 'neden darbe denmediğine' ve yaşananların meşruluğuna ilişkin' sorular gelmesi üzerine Sözcü Mann "Elbette hiçbir demokraside askeri müdahaleden yana değiliz ama Mısır'da herkes ile görüşebilmek ve ilişki kurabilmek istiyoruz. Bu noktadan sonra her kimle muhattap olacak ve ilişki kuracaksak onlarla muhattap olmaya ve ilişki kurmaya hazırız" dedi.

Yaşananlara darbe dememek için benzer ifadeleri tekrarlayan ve "Söyleyeceğimiz ne varsa dün gece söylemek istediğimiz şekilde söyledik" diyen komisyon sözcüsü Mursi'ye ne olduğu konusunda ise net bilgi sahibi olmadıklarını ama öğrenmeye çalıştıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB 'darbe' demedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN