Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbenin cumhurbaşkanı yemin etti

Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan 'yi deviren askerin göreve getirdiği yeni görevine başlamak için yemin etti.

Giriş Tarihi: 4.7.2013 12:52 Güncelleme Tarihi: 4.7.2013 14:16
Mısır'da askeri darbeyle indirilen Muhammed Mursi'nin yerine atanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, yemin ederek göreve başladı.
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan yemin töreninde bir konuşma yapan Mansur, "halkın yanında olacağına, ulusun bağımsızlık ve bütünlüğünü gözeteceğine" yemin etti.

Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesinin kendisi için büyük bir onur olduğunu söyleyen Mansur, "Bu görev bana düzenin sahibi Mısır halkı tarafından verildi. Bu halk 30 Haziran'daki devrimle birlikte 25 Ocak 2011'de başlayan görevi tamamladı" dedi.

Mısır'ın gerçek sahiplerinin Mısır halkı olduğunu dile getiren Mansur, "Haziran devriminde Mısır halkı hiçbir ayırım gözetmeksizin bir araya geldi. Bu şekilde halk her şeyden daha üstün bir hale geldi ve ülkeyi onlar yönetmeye başladılar çünkü ulusal bilinci onlar temsil ediyordu. Bunun içinde kişisel çıkarlar yer almadı. Devrim bize büyük bir umut verdi" diye konuştu.

Bu umudun "Devrimin getirdiği değerlere sahip çıkma umudu" olduğunu kaydeden Mansur, "Bu umutlar Allah'ın yolundan gitmemize imkan tanıdı. Şu andan itibaren tiran olmayacak, biz yüce Allah'a ibadet edeceğiz. O'nun yolundan gideceğiz. Tiranın cumhurbaşkanlığına kul olmayacağız. Meydanlarda, sokaklarda şu andan itibaren bir bayrak taşıyacağız. Bu bayrak bir nesilden diğerine teslim edilecek" ifadelerini kullandı. Mansur konuşmasına şöyle devam etti:

"Meydanlardan ve sokaklardan bahsederken, yeni bir ruhtan da bahsediyorum. Mısır halkını taşıdığı yeni ruhtan... Onlar bu ülkenin yüceliğini ve onurunu geleceğe taşıyacaklar. Amacımız insanların adalet içinde, bilinçli bir şekilde yaşaması ve bütün Mısırlılara örnek olacak bir yaşam tarzına sahip olması. Mısır devrimi her yere yayıldı ve biz herkesi selamlıyoruz. Bütün dünyaya ne kadar güçlü olduğumuzu kanıtlayan Mısırlıları, Mısır gençliğini selamlıyoruz."

"Mısır gençliği devrimin öncülüğünü yaptı. Bu hedeflere ulaşmamızı sağladı" diyen Mansur, "Silahlı kuvvetleri de selamlıyoruz. Bizler, onlar sayesinde bu ulusun bilincini duyduk ve bu ulusu korumaya koyulduk, bizim kuvvetlerimiz harekete geçmekte geç kalmadılar ve halkın taleplerine cevap verdiler" dedi.

Mansur, "Adalet sistemini de selamlıyorum. Bu adil bağımsız çalışan yargı sistemini selamlıyorum. Çünkü onlar bağımsızlığına uzanan elleri engellemeye çalıştı. Polisimizi selamlıyorum. Çünkü onlar gerçekten de gücün halkta olduğunu ve halkın korunması gerektiğini anladılar. Onlar kanun şemsiyesi altında kanunları uygulamak gerektiğini anladılar" diye konuştu.

ADLİ MANSUR KİMDİR?

Mısır'da yakın zamana kadar isminden pek bahsedilmeyen Anayasa Mahkemesi Başkanı , bugün ülkenin en çok konuşulan ismilerinden biri haline geldi.

Ordunun yönetime el koyduğunu açıklayan Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi, gelecek seçimlere kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Mansur'un geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini açıkladı.

1992'den bu yana Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcılığı'nı yürüten Mansur, Mahir El-Beheiry'nin 30 Haziran'da görev süresini tamamlamasıyla Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na atandı. Sadece 2 gün görevde kalan Mansur, bugün cumhurbaşkanı olarak yemin ederek yeni görevine başlayacak.

1945'de Kahire'de dünyaya gelen Mansur, 1967'de Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mansur, aynı üniversitede kendi hukuk üzerine yüksek lisans yaparak araştırma görevlerinde bulundu.

1970'de mezuniyetinin ardından, Eyalet Konseyi'nde (Meclis-i Devlet) savcı asistanı olarak görev yapmaya başladı. Kamu görevinde yavaş yavaş yükselmeye başlayan Mansur, 1975'de savcı, 1984'de hakim ve son olarak Anayasa Mahkemesi başkan yardımcısı oldu.

1975'den 1977'e kadar Paris'teki prestijli Ulusal Kamu Yönetimi Enstitüsü'nde akademik çalışma yapan Mansur, 1983'den 1990 yılına kadar Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı'nın hukuk müşavirliğini yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin cumhurbaşkanı yemin etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN