Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet başkanının uçağında aradılar

ABD'nin casusluk sırlarını açıklayan Edward Snowden'ın içinde olduğu gerekçesiyle, Bolivya Devlet Başkanı'nı taşıyan uçak dün Avusturya'ya indirildi. Ancak Snowden uçaktan çıkmadı

Giriş Tarihi: 4.7.2013
ABD'li istihbarat servislerinin dinleme skandalını ifşa eden Edward Snowden'ın akıbeti giderek karmaşık bir hal alıyor. Eski CIA çalışanı olan 30 yaşındaki Snowden'ın, hâlâ 10 gündür kaldığı Rusya'nın başkenti Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı'nda olduğu düşünülüyor. Şimdiye kadar 13'ü Avrupa'da olmak üzere 21 ülkeye sığınma talebinde bulunan Snowden'ı henüz kabul eden bir ülke çıkmadı. Dün de ilginç bir gelişme yaşandı ve Snowden yüzünden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in uçağı indirildi.

BOLİVYA'DAN SERT TEPKİ
Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu'na katılan Morales, önceki gece ülkesine dönmek üzere yola çıktı. Ancak Fransa, Portekiz, İspanya ve İtalya'nın, Devlet Başkanı Morales'in uçağında Snowden'ın da olacağı şüphesiyle hava sahalarını uçağa kapattığı belirtildi. Morales'in uçağı daha sonra Avusturya'ya yöneldi ve buraya iniş yaptı. Morales'in gönüllü olarak izin vermesi ile yapılan aramalar sonucu kaçak Snowden'ın uçakta olmadığı açıklandı. Ve uçak inişten 13 saat sonra, dün Türkiye saati ile 12.35'te Viyana Schwechat Havaalanı'ndan ayrıldı.

ASSANGE'A BENZETİLİYOR

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca gelişmeler üzerine, Devlet Başkanı Morales'in hayatını riske sokan ülkeleri kınadıklarını ve açıklama beklediklerini açıkladı. Bolivya ayrıca konuyu BM'ye taşıyacağını ilan etti Bolivya'nın başkenti La Paz'da bir grup gösterici Morales'in uçağına hava sahasını kapattığı gerekçesiyle Fransa Büyükelçiliği'ne saldırdı. ABD Başkanı Barack Obama geçen hafta "Edward Snowden'ı Rusya'dan bir başka ülkeye götürecek uçağın durdurulması için Amerikan askeri jetlerinin devreye sokulabileceğine" ilişkin iddialarına da "Bir hacker için jetleri kaldırmam" demişti. Snowden'in hangi ülkeye nasıl gideceği hâlâ belirsizliğini korurken kaderi Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a benzetilmeye başlandı. ABD'ye ait gizli diplomatik yazışmaları Wikileaks'te deşifre eden Assange da 1 yılı aşkın süredir İngiltere'deki Ekvador Büyükelçiliği'ne kalıyor. Ancak Assange, İsveç'e gitmesi halinde ABD'ye iade edileceğini savunuyor. Bu nedenle Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkamıyor. ABD'nin vatandaşlığını iptal ettiği Snowden da Rusya vizesi olmadığı için havalimanının transit yolcuların kalması için otel ve diğer olanakların bulunduğu tarafsız bölgesinde bekliyor. Bu arada, ABD'de Ulusal Güvenlik Kurumu'nun izlemelerine son verilmesi için başlatılan kampanyaya 500 bin kişinin destek verdiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet başkanının uçağında aradılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN