Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzede işbaşı yaptı

İnsansı robotların günlük hayatta kullanılmasını yaygınlaştıracak ilk adım atıldı. Honda'nın ürettiği insansı robot Asimo rehberi olarak çalışmaya başladı

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Japonlar'ın ürettiği insansı robot Asimo, iş hayatına müze rehberi olarak atıldı. Honda'nın düzenlediği tanıtıma katılanlar, Asimo'nun henüz birçok açıdan yetersiz olduğunu söylese de, bu yardımsever robotun gelecekte insanlığa birçok faydasının dokunacağından ümitliler. Fotoğrafını çekmek isteyenleri, soru sormak için ellerini kaldıran ziyaretçiler sanan robotun, ikide bir "Kim Asimo'ya soru sormak ister?" diyerek ellerini açması, katılanları oldukça eğlendirdi. Tavana yerleştirilen sensörler sayesinde, insanların nerelerde toplandığını tespit eden Asimo, kendisine sorulan 100 farklı soruya da cevap verebilme yeteneğine sahip.

İNSANA YARDIMCI
Henüz sadece yazılı soruları cevaplayabilen robotun geliştirilmesi ve insanlarla diyaloğa girebilmesi için mühendisler deneylerini devam ettiriyorlar. Ana amaçlarının gelecekte insanoğluna yardımcı olabilecek, ihtiyaç duyanlar için ikinci bir göz, kulak, el, kol ve bacak olabilecek bir robot üretmek olduğunu açıklayan Honda yetkilileri, Asimo'yu ileride günlük hayatta da kullanılabilecek bir biçimde tasarlıyor. Projenin başındaki Shigemi, robotun kendisine el sallandığını algılayabildiğini fakat bunun ne manaya geldiğini çözemediğini, bu tür sorunları yendiklerinde Asimo'yu günlük hayatta mesela metro bileti alanlara yardımcı olurken görebileceğimizi söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzede işbaşı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN