Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Darbe' diyemediler

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Mısır'ın ilk seçilmiş lideri Muhammed Mursi'nin ordu tarafından görevinden uzaklaştırılmasına ABD, Almanya, İngiltere gibi ülkeler "darbe" demedi. BM ve AB "askeri müdahale" derkenK örfez ülkeleri ise orduya tebrik mesajları gönderdi

Tüm dünyanın günlerdir kilitlendiği Mısır'da ordunun önceki gece sivil yönetime el koymasının ardından liderlerden bir bir açıklamalar geldi. Ancak ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin darbe ile görevinden uzaklaştırılmasına dünya liderleri farklı yaklaştı. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin gibi ülkeler yaşananlara "darbe" demedi. Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu gibi kurumlar da "darbe" yerine "askeri müdahale" dedi. Mursi karşıtları ordunun darbesini "gerekli müdahale" olarak yorumladı. Muhaliflere göre, ordu ülkeyi iç savaştan korudu. Suudi Arabistan, Filistin Yönetimi ve Körfez ülkelerinden Mısır ordusuna destek mesajları geldi. Arap Baharı'nın ilk durakları olan Libya ve Tunus ise Mursi'ye desteklerini açıkladı, Devletlerin ve uluslararası kurumların sürece "darbe" dememesine rağmen dünyanın önde gelen basın kuruluşları yaşananların açıkca darbe olduğunu ifade etti. İşte uluslararası kamuoyunun tepkileri:
ABD: Mısır'daki gelişmelerle ilgili olarak sürekli ulusal güvenlik ekibi ile toplantı halinde olan Başkan Barack Obama, "Mısır ordusunu, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye çağırıyorum. Mursi ve taraftarları dışlanmamalı" dedi.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: Yaşananları "askeri müdahale" olarak tanımlayan BM Genel Sekteri Ban Ki-moon, artık önemli olanın, "demokratik süreci, barışçı bir yolla yeniden inşa etmek olduğunu" vurguladı.
İNGİLTERE: "Olan oldu, ileriye bakmak durumundayız" diyen Dışişleri Bakanı William Hague, "Birleşik Krallığın, demokratik sistemlerde sorunların çözülmesi için askeri müdahale yoluna başvurulmasını desteklemediğini" belirtti.
AVRUPA BİRLİĞİ: AB'nin yaşananları "darbe" olarak nitelendirmekten kaçınması bazı üye ülkeleri rahatsız etti. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, "AB'nin daha kapsamlı bir açıklama yapmasına ihtiyaç var. Avrupa Parlamentosu da yönetimin en kısa sürede seçilmiş hükümete devredilmesi çağrısında bulundu.
ÇİN: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, taraflardan şiddetten kaçınmaları, krizi diyalog yoluyla çözmelerini arzu ettiklerini kaydetti.
SUUDİ ARABİSTAN: Kral Abdullah, geçici Cumhurbaşkanı ilan edilen Mısır Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u tebrik etti ve "Mısırlı kardeşlerimizin tutkularını gerçekleştirmesi adına üstlendiğiniz bu sorumlulukta sizin için dua edeceğiz" ifadelerini kullandı.
KATAR: Yeni Emir Şeyh Tami bin Hamad Âl Sani, Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a kutlama mesajı gönderdi.
ALMANYA: Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yaşananların Mısır demokrasisi için "ağır bir gerileme" olduğunu belirterek, acil olarak Mısır'ın anayasal düzene geri dönmesini istedi.
RUSYA: Başından bu yana biz Mısır halkının özgür ve demokratik bir şekilde meşru yollardan daha iyi yaşam taleplerini destekledik. Rusya'nın bu pozisyonu prensip olarak değişmeden kalıyor.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: Mısır'daki değişikliğin memnuniyetle karşılandığını bildirdi. Açıklamada BAE Dışişleri Bakanı Abdullh Zeyid el-Nahayan, 'Büyük Mısır halkının, ülkelerinin geçtiği bu zorlu dönemi atlatacağından emindir" denildi.
ARAP BİRLİĞİ: Genel Sekreter Nebil el-Arabi, geçici cumhurbaşkanlığına getirilen Adli Mansur'u tebrik etti. Arabi, "Ayrıca iradesini halk iradesinden yana kullanan ve ülkenin çıkarlarını her şeyin üstünde tutan orduyu selamlıyorum" dedi.
NATO: Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, "Mümkün olan en kısa sürede demokrasinin yeniden güçlendirilmesini sağlayacak çözümleri bulmamız en önemli mesele" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Darbe' diyemediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN