Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika Birliği Mısır'ı dışladı

Dünya ülkeleri Mısır'da yaşananlara darbe bile diyemezken, 54 ülkeden oluşan Afrika Birliği dünkü toplantısında anayasal sisteme yeniden dönülene kadar Mısır'ın üyeliğini askıya aldı

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Mısır'da geçtiğimiz çarşamba akşamı seçimle göreve gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılmasının yankıları sürerken, Mısır için en büyük yaptırım Afrika Birliği'nden geldi. 54 üyeli birliğin dünkü toplantısından, Mısır'ın üyeliğinin askıya alınması kararı çıktı. Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bir araya gelen birlik üyeleri, Muhammed Mursi'nin koltuğundan edilmesini kınayarak, yaşanan sürecin bir darbe olduğunu vurguladı. Yapılan oylamada, üye ülkeler, anayasal düzen yeniden tesis edilinceye kadar Mısır'ın üyeliğinin askıya alınmasını kabul etti. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, birlik kurallarına göre bir ülkede askeri darbe düzenlendiğinde o ülkenin üyeliğinin askıya alındığını kaydederek, Mısır'da da anayasa tekrar yürürlüğe girdiğinde ilişkilerin normale döneceğini vurguladı.

OBAMA'YA ELEŞTİRİ
Öte yandan İngiliz Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, makalesinde, "Dünya tarihinde ilk kez bir darbe, darbe değil. Ordu yönetimi ele geçiriyor, demokratik bir şekilde seçilmiş devlet başkanını görevden alıyor, anayasayı iptal ediyor, ama Obama'nın iki dudağı arasından darbe kelimesi çıkmıyor" diye yazdı. Bİrleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay Mısır ordusu'na yaptığı çağrıda, tutuklanan durumlarının netleştirilmesi gerektiğini belirterek "Keyfi tutuklamalar olmamalı, soruşturmalar şeffaflıkla yürütülmeli"dedi.

TAHRİR BOŞ, ADEVİYYE DOLU
Mısır'ın ünlü Tahrir Meydanı dün boşalırken Mursi yanlılarının toplandığı Adeviyye meydanında ise günboyu yoğun bir kalabalık vardı. Bu arada Cumhurbaşkanı Mahmud Mansur bir kararname ile Şura Meclisi'ni feshetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika Birliği Mısır'ı dışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN