Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halka ateş açıldı 30 ölü

Giriş Tarihi: 6.7.2013

Mısır dün gerilimli bir gün yaşadı. Mursi yanlıları direnme kararı aldı. Ülke genelinde dün çıkan çatışmalarda 30 kişi öldü

Mısır'da ordunun ülke tarihinde ilk kez seçim ile gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırdığını açıklamasının ardından milyonlarca kişi darbe karşıtı gösteriler düzenledi. Ülke genelinde çıkan çatışmalarda 30 kişi öldü, 400'e yakın kişi de yaralandı. Mısır'da Cuma namazı sonrası başlayan gerilim Müslüman Kardeşler lideri Bedii'nin "Meydanları terk etmeyeceğiz"şeklindeki açıklamasının ardından daha da arttı. Tahrir Meydanı'nda darbe destekçilerine çiçek veren askerin, Mursi yanlılarına kurşun yağdırdı. Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı'na yürümeye çalışan Mursi yanlılarının üzerine askerler tarafından ateş açıldığı, çıkan çatışmalarda en az 4 kişi hayatını kaybettiği belirtildi. Akşam saatlerinde ise Tahrir Meydanı'na çıkan yollarda çatışmalar yaşanırken, Mursi'yi destekleyen bazı göstericiler Devlet Televizyonu önünde gösteri yaptı. Mısırlılar, askerlerin müdahalesi sonucu geri çekildi. Başka bir grup da Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı. Direnişçiler ayrcı ev hapsinde tutulduğu Savunma Bakanlığına yürüdü. Reuters, Mursi taraftarlarının açılan ateşle durdurulduğunu haber verdi. 6 Ekim Köprüsü'ndeki çatışmalar sırasında bir kişi öldü. Asyut kentinde valilik binası önünde askerle Mursi'yi destekleyen göstericiler arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti. Diğer çatışmalarda 12'si İskenderiye'de 23 kişi öldü. Sina'da ise askeri helikopterlerin El Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladığı bildirildi.

Bedii: Mursi gelene kadar direneceğiz
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Kahire'deki Rabiatu'l-Adeviye Meydanı'nda toplanan Mısırlılara yaptığı konuşmada, askeri yönetimi tanımadıklarını belirterek "Milyonlar, Cumhurbaşkanı Mursi dönene kadar meydanlardan ayrılmayacak. Canımız onun uğruna feda olsun. Ne tutuklamalar, ne de darağaçları bizi yıldırabilir. Mısır, askeri yönetime boyun eğmeyecektir" dedi. Bedii'nin yardımcısı Hayrat Şatır ile Nur Partisi lideri tutuklanırken, Bedii ve 3 İhvan lideri için yakalama kararı çıkarıldı. 35 lidere ise yurtdışı yasağı kondu. Hürriyet ve Adalet Partisi lideri Saad el- Katatni ile Müslüman Kardeşler yöneticisi Reşad el-Beyyumi serbest bırakıldı.
.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halka ateş açıldı 30 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN