Mezarlıklar park oluyor

Giriş Tarihi: 6.7.2013 14:10

Almanya genelinde yakılan cenazelerin sayısı artıyor. Bu trendin çok yüksek olduğunu söyleyen Alman Defin Dernekleri Birliği Sözcüsü Oliver Wirthmann "İlk defa geçen sene yakılarak defnedilenlerin sayısı toprağa defnedilenlerin sayısını geçti." dedi.

Uzmanlar cenaze sahiplerinin maliyet ve mezar ile ilgilenme sorunları nedeniyle bu yola başvurduğunu belirtiyor. Özellikle de cenaze yakınının uzakta ikamet etmesi durumunda küllerin kavanozda saklanması mezarlık bakımı yapılmasından çok daha kolay görülüyor. Bir kavanozun muhafazası mezarlık kiralamaktan ve onun bakımını yapmaktan çok daha ucuza geliyor.

Kuzey Ren Vestfalya'da ölenlerin yarısından fazlasının kavanozu tercih etmesi, daha önce çok yoğun olarak kullanılan mezarlıklarda boş alanlar bırakmış. Kavanozda muhafaza tercihinin mezarlıklarda oluşturduğu bu soruna en ilginç çözümü ise büyük şehirlerde bazı uygulamalarda görülüyor. Kavanoz tercihi en yoğun olarak büyük şehirlerde yaşandığı için mezarlıklar birleştirilerek diğer kısmı yeşil alana dönüştürülüyor. Düsseldorf Mezarlıklar Müdürü Manfred Kricks, "Parkın bakımı çok daha ucuza geliyor. Her 100 metreye bir musluk koyma zorunluluğunun yanı sıra mezarlık içinde yolların parktan çok daha uzun olması gerekiyor." diyor. Toplam 250 hektarlık mezarlık alanı 160'a indirilerek gerisinin yeşil alan olmasının planlandığını sözlerine ekliyor.

Katolik inancının kuvvetli olduğu şehirlerde toprağa gömülme tercih konusu iken başta büyük şehirler olmak üzere Kuzey ve Doğu Almanya'da kavanoz tercihinin çok yüksek olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezarlıklar park oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN