Mursi'yi almadan dönüş yok

Mısır'da milyonlarca insan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için sokaklarda gösteri yapmaya devam ediyor. Taraftarları, "Mursi olmadan sokaklardan çekilmeyeceğiz, onu omuzlarımızda geri getireceğiz" mesajı veriyor

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Mısır ordusunun geçtiğimiz çarşamba akşamı ülkenin özgür bir seçimle işbaşına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'yi devirmesinin ardından sular durulmuyor. Başkent Kahire başta olmak üzere Mısır'ın dört yanında gösteriler düzenleyen Mursi yanlıları, devrik lider makamına iade edilmedikçe sokaklardan ayrılmayacaklarını belirtiyor. Meydanlarda toplu halde namaz kılıp dua eden Mursi yanlıları, zaman zaman güvenlik güçleriyle de çatışıyor. Son iki günde yaşanan çatışmalarda en az 30 kişi hayatını kaybetti, bin 100 kişi de yaralandı. Sina'da da Kıpti bir papaz öldürüldü. 30 Haziran'dan bu yana ölenlerin sayısı ise 91'e yükseldi. Başkent Kahire'de Rabiatül Adeviye Meydanı'nı üs edinen Mursi yanlıları, devrik cumhurbaşkanının tutulduğu düşünülen Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı önünde de protesto gösterileri düzenliyor. Hava sıcaklıklarının 40 dereceye kadar çıktığı Kahire'de meydanları terk etmeyen göstericiler, Mursi'nin serbest bırakılmasını talep ediyor.

"CUMHURBAŞKANIMIZ MURSİ'DİR"
Rabiatül Adeviye Meydanı'nda geçtiğimiz akşam düzenlenen gösteride bir konuşma yapan Müslüman Kardeşler Teşkilâtı Genel Mürşidi Muhammed Bedi, "Mursi geri dönmeden sokakları terk etmeyeceğiz. Bu yolda gerekirse canımızı vereceğiz. Onu buraya omuzlarımızda getireceğiz. Bizim cumhurbaşkanımız hâlâ Muhammed Mursi'dir" ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan, askeri cuntanın Muhammed Mursi'nin yerine atadığı geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülke içindeki muhalif yapılanmalarla bir araya geldi.

'DEMOKRASİYİ ENGELLİYOR GÖRÜNMEYELİM'
ABD ve Avrupa Birliği'nden (AB) Mısır'daki askeri müdahaleye "darbe" tanımı gelmezken, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, aykırı bir çıkışta bulundu. Twitter üzerinden konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Bildt, "Batı, eğer Arap dünyasında açıkça demokrasiyi engelliyor gibi bir imaj çizerse, bu felâket olur ve şiddeti besler" dedi. Bildt, kişisel blog sayfasında da, darbeyi onaylamaması noktasında AB'yi uyararak "Bu konuda net olmalıyız" ifadelerini kullanmıştı. Dünya Müslüman Alimler Birliği (DMAB) de Mısır'da meydana gelen siyasi kriz ve darbe karşısında orduyu ön yargılı davranmamaya ve tarafgir olmamaya çağırdı. Seçilmiş cumhurbaşkanının görevden alınmasının hukuka aykırı olduğunu hatırlatan DMAB, darbeyi reddettiklerini belirtti.

DARBE YÖNETİMİ BAŞBAKANI ATAYAMADI
Mısır'da geçici Başbakanlık görevine yapılan atama bilmeceye dönüştü. Mısır Cumhurbaşkanlığı dün bu göreve muhalefet lideri El Baradey'in atandığını duyurdu. Ancak bazı partiler Baradey'in atanmasına hemen karşı çıktı. Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı bu tepkiler sonrası yaptığı açıklamada Başbakanlık için henüz görevlendirme yapılmadığını söyledi. Nobel ödül sahibi Bradei Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UEEA) Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

MÜBAREK YENİDEN HÂKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
Darbe ve ardından yaşananlarla çalkalanan Mısır'da devrik lider Hüsnü Mübarek oğulları Ala ve Cemal ile birlikte dün yeniden hakim karşısına çıktı. Mübarek'in "25 Ocak devriminde göstericilerin üzerine ateş açılması emrini vermek ve yolsuzluk yapmak" suçlamasıyla yargılandığı dava 17 Ağustos'a ertelendi. Başkent Kahire'deki Polis Akademisi binasında görülen ve sanıklar Mübarek ile oğulları Ala ve Cemal hazır bulunduğu duruşma, yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'yi almadan dönüş yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN