Mısır iç savaşın eşiğinde

Darbe yanlılarıyla karşıtlarının sokaklarda gösteriler düzenlediği Mısır'da iç savaş endişesi artıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ülke iç savaşın eşiğinde" açıklamasında bulundu

Giriş Tarihi: 8.7.2013
Mısırordusunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı düzenlediği darbenin ardından, ülkede sular durulmuyor. Mursi taraftarlarının başkent Kahire ve diğer önemli kentlerde düzenlediği gösteriler sürerken, darbe yanlıları da yeniden sokaklara inmeye başladı. Önceki gece güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çıkan çatışmalarda en az 44 kişi hayatını kaybetmişti. Gerginliğin yeniden artması, Mısır'ın iç savaşa doğru sürüklendiği endişelerini de beraberinde getirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğunu söyledi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in doğum gününü kutlamak için başkent Astana'ya giden Putin, burada "Suriye'de zaten şu anda bir iç savaş var. Mısır da ne yazık ki aynı istikamete doğru ilerliyor. Mısır halkının aynı kaderi paylaşmamasını dilerdim" diye konuştu. İngiltere eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair de Mısır'da yaşananlara darbe demeyenler kervanına katıldı. Mısır ordusunun müdahaleden başka şansının olmadığını savunan Blair, "Ordu ya yönetime el koyacaktı ya da ülke kaosa sürüklenecekti" dedi. Kahire, İskenderiye ve Mansura'da Mursi taraftarlarına, darbe yanlısı göstericilerin saldırması sonucunda toplam 200'den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi. Öte yandan mart ayında Müslüman Kardeşler'in Kahire'deki merkezine saldırıda bulunan 12 kişi beraat etti. 7 İhvan lideri hakkında ise yakalama emri çıkarıldı. El Cezire'nin Kahire'deki büro şefi kefaletle serbest bırakıldı. Mısır ordusu, Mısır-Gazze arasındaki 11 tüneli kapattı. Bu arada, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılacağını söyledi.

DARBECİLER BAŞBAKANLIĞA ZİAD BAHADDİN'İ ATADI
Askeri yönetimin koltuğa oturttuğu geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un önceki gece bir araya geldiği muhalif lider Muhammed Baradey, cumhurbaşkanlığı yardımcılığına atanırken, başbakanlığa avukat ve Sosyal Demokrat Parti'nin kurucu üyesi Ziad Bahaddin getirildi. Selefi Nur Partisi, Baradey'in başbakanlığına itiraz etmişti. Mursi taraftarı Müslüman Kardeşler Hareketi'ni dışlamadan taraftar arasında yeni bir yol haritası için çalışma başlattığnı açıklayan Nur Partisi'nin Bahaddin'in atanmasını olumlu karşıladığı belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır iç savaşın eşiğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN